28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Н.Й. Вапцаров“ в село Средище, община Кайнарджа, област Силистра.
Учебна мандра, хидропонна оранжерия и лаборатория за анализ на почвеното плодородие са само част от нововъведенията, които планират да направят в Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Н.Й. Вапцаров“ в село Средище.
„Нито една от избраните гимназии не разполага все още с център за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение. Идеята на държавата е с отпуснатите средства да бъдат ремонтирани наличните или изградените нови сгради, в които да има подходящи условия за ефективно професионално обучение. След това те трябва да бъдат оборудвани с техника, тренажори, симулатори, макети и всичко необходимо за изучаваните професии“, обяснява пред в. „Аз-буки“ директорът на гимназията Камен Неделчев.
Гимназията в село Средище и в момента разполага с отлична база за целта. Тя се състои от няколко сгради, които включват нов и стар учебен корпус, работилници, ремонтни халета, отделна столова, учебен полигон, стадион, малка оранжерия и голямо общежитие. Всичко това е разположено на обща площ от 96 декара. В началото на учебната година записаните ученици са 261 в 12 паралелки. Обучават се в 6 професии и 5 специалности в две професионални направления – „Растениевъдство и животновъдство“ и „Моторни превозни средства, кораби и въздухоплавателни средства“.
„Не мислим да инвестираме средства в изграждане на нова сграда, защото през 2017 г. построихме нов учебен корпус за увеличаващия се брой ученици. За нуждите на центъра за високи постижения ще ремонтираме, обновим и оборудваме наличните по-стари сгради“, разказва моят събеседник.
Гимназията разполага с малка оранжерия. В нея учениците сами отглеждат домати и краставици. Като център за високи постижения, искат да създадат модерна хидропонна оранжерия. „В момента това са най-високотехнологичните оранжерии, където растенията се отглеждат в течна хранителна среда. Вече имаме опит с практика в такива оранжерии на партньорски фирми, с които гимназията е сключила договор за обучение на учениците. Сега планираме да имаме и собствена“, разяснява Неделчев.
По програмата „Еразъм+“ са посрещали и учители от училище в Турция, където успешно са въвели колегите си в обучението с такива съвременни оранжерии. „Това е част от бъдещето на зеленчукопроизводството. Възпитаниците ни в направление „Растениевъдство и животновъдство“ трябва да бъдат отлично подготвени за пазара на труда“, категоричен е директорът.
За целите на обучението в областта, по-конкретно на животновъдството, в гимназията има три инкубатора, където отглеждат различни породи пиленца. „Новоизлюпените пиленца с указания даваме на учениците за отглеждане у дома. Съвместно с учителите си те се научават как трябва да се грижат за тях, с какви фуражи да ги хранят и каква профилактика е необходима“, казва Неделчев. В проекта са включили и монтирането на богенхале, в което ще се изгради съвременна малка животновъдна база за отглеждане овце, крави, свине и птици.
Предстои да бъде направена и лаборатория за анализ на почвеното плодородие. Тя ще позволи с точност да се каже в каква среда конкретна култура ще се развива най-благоприятно. Едно от наличните помещения в училището ще бъде приспособено за целта и ще бъдат закупени модерна техника и оборудване за съвременен и точен анализ на почвения състав и наличните хранителни вещества. „Към момента такава лаборатория в нашия регион няма. Тя ще бъде изключително полезна както за нашите ученици, така и за партньорите ни от бизнеса“, отбелязва моят събеседник.
В направление „Селско стопанство“ искат да закупят лозарска техника – малък лозарски трактор, пръскачка за овошки и лозя, почвообработваща фреза и машина за контурна резитба. „Ако парите ни стигнат, ще купим и самоходна пръскачка. Сега проучваме цените на пазара, но най-евтината е над 300 000 лв. Дано да успеем да купим, защото ще бъде изключително полезна за обучението на учениците ни“, казва директорът. Към момента гимназията разполага с пръскачка, но тя е прикачна, т.е. прикрепена към трактора. Самоходната пръскачка е механизирана и напълно самостоятелна. Малко земеделци у нас разполагат с толкова висок клас машини.
Освен това ръководството на гимназията планира да обособи около 5 – 10 декара от двора на училището и да го превърне в лозе.
В случай че не може да бъде включено във финансирането на проекта за център за високи постижения, ще бъде субсидирано от собствените приходи на училището. Такива идват от труда и обучението на ученици и учители, които в часовете по практика обработват около 870 декара земя.
Точно тези пари всяка година са рефинансирани в земеделието и в нова техника, а в случая ще се инвестират в нов лозов масив. По този начин гимназистите ще проследят с очите си целия процес – обработката на почвата, залагане на посадъчен материал на лозички и изграждането на конструкцията.
В направленията „Растениевъдство и животновъдство“ ще направят и малка мандра, позиционирана във фургон, снабден с вода и ток. „Там възпитаниците ни ще могат да научат технологията и сами да произвеждат млечни продукти – сирене и кашкавал. Освен това ще могат да извършват анализ на млякото и ще усвоят тайната на технологията на млечните продукти“, разказва Неделчев.
За учениците си от специалност „Автотранспортна техника“ гимназията и сега разполага с модерни и добре оборудвани работилници. Имат едни от най-добрите двигатели за учебни цели, но смятат да купят още тренажори и симулатори.
От новата учебна година ще приемат ученици в нова специалност – „Пътностроителна техника“. За осъществяването на ефективно обучение са им необходими симулатори. Самата пътностроителна техника е изключително скъпа. „Няма училище в България, което да може да си позволи такива машини. Така че за част от обучението ще разчитаме на симулатори, които пресъздават работата на различни агрегати“, обяснява Неделчев.
Преди време са предлагали тази специалност, но заради острата необходимост от техника за практическо обучение тя е закрита. „Истината е, че в региона и в страната има глад за такива специалисти. Радвам се, че отново ще можем да подготвяме кадри. Направленията „Селско стопанство“ и „Автотранспорт“ са определени от държавата за приоритетни за област Силистра. Ще се опитаме да осигурим добра база за подготовката на ученици именно в тях“, споделя директорът.
Идеята е и персоналът на фирмите от областта, които имат желание, да могат по проекта да се обучават безвъзмездно. С новата техника, тренажори, симулатори, оранжерия, мандра в гимназията в Средище ще се осъществява обмяна на опит между учители от сродни училища в страната и чужбина. Ще се задълбочи връзката между средното и висшето образование. И най-важното, гимназията ще откликне на нуждата на бизнеса от качествено подготвени млади специалисти.
Наесен въвеждат дуална форма на обучение в две специалности – „Автотранспортна техника“ и „Пътностроителна техника“. Вече е сключен предварителен договор с две от фирмите в областта, а реалните ще станат факт, когато се реализира държавният план-прием. Осигурени са и учители по практика. Но истината е, че в тези сектори се наблюдава недостиг на млади специалисти. „Повечето са трайно заети в реалния сектор и трудно могат да бъдат убедени да влязат в училище в ролята на преподаватели“, казва директорът.
Той посочва, че в последните 2 – 3 години в гимназията се наблюдава подмладяване на педагогическия екип. „За нас е огромна чест, че сме избрани за център за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение в област Силистра. Но истината е, че пред нас има един проблем – гимназията ни се намира на село. Селото не е апетитно работно място за млади учители. За гимназия в голям град е много по-лесно да си осигури кадри. Надявам се, че в следващите месеци ще можем да мотивираме повече млади хора да дойдат при нас“, обяснява Неделчев.
В с. Средище трайно живеят около 1000 души. В гимназията учат ученици от 30 села в региона. Около 40 ученици живеят в общежитието към училището. Възпитаниците се хранят безплатно в столовата към школото. Тя се издържа изцяло със собствени средства на учебното заведение. Учебниците и тетрадките са безплатни от 15 години. Учениците не плащат и за транспорт. В рамките на обучението им на възпитаниците е предоставена възможността за получаване на книжка за управление на лек автомобил, камиони, верижни и колесни трактори с агрегатирана техника, комбайни и самоходни машини.
Училището разполага със собствен учебен полигон, на който се провеждат практическите занимания на учениците. Гимназията има и лиценз за обучение по посочените категории водачи и машинисти. Имат и много земеделска техника, дори голям земеделски дрон с монтирана пръскачка за растителна защита и торене.
„Мога да кажа, че и сега сме училището с най-разнообразна и висококачествена техника за работа и обучение. Това е нормално, все пак се намираме в най-плодородния регион на страната – Добруджа“, завършва разговорът ми с Камен Неделчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg