Карина Кръстева – VIII клас, III място
Национално средно училище „София“ – София
Научен ръководител – Анна Меликсетян
Исторически физиката се е развила чрез наблюдение на природни явления и извеждане на закони, които описват тези явления. Дълбокото разбиране на света, в който живеем, ни помага да оцелеем в него.
Физиците винаги е трябвало да бъдат много наблюдателни, за да видят нещо, което се случва в природата, и да го отбележат, за да могат да го опишат по-късно. Бдителността към промените и страстта да се откриват нови явления, са основните характеристики, които правят един физик велик. Те притежават всички способности, необходими да разберат сложната структура на света. Ако успеят да пренесат уменията, които придобиват, на по-широката сцена, те стават истински инициатори на социална промяна.
Никола Тесла е сред тези инициатори. Неговият принос към човечеството е огромен и той направи много за напредъка в няколко области на обществото. Много съвременни енергийни системи използват принципите, изложени от Тесла в неговите научни трудове. Тези промени ни помагат да се развиваме, и ни помагат да оцелеем. Физиците са двигателите на такива промени и те вдъхновяват много други.
Как физиката може да промени света?
Физиката наистина може да промени света. Светът е сложна система, пълна с ограничения за това, което човек може да направи. Физиката е пълна с казуси със затворени системи, които нямат или имат ограничено взаимодействие с други системи. Работата в границите на система или разширяването на границите на система е ежедневна работа на физика.
Оптимизирането на резултатите е въпрос, върху който се фокусират повече приложни физици или инженери, но теоретичната рамка за анализа винаги идва от важните закони на физиката. Познаването на тези важни закони позволява на физиците да упражняват голям контрол върху създаването на нови материали и устройства, които пряко засягат човешкия живот, разширявайки границите на това, което можем да направим.
Например мнозина вярваха, че небето е границата, но Сергей Корольов им доказа, че грешат, като направи възможен космически полет. Той създаде поколения учени, които бяха мотивирани от пътувания до далечни планети, и всъщност вдъхнови основата на програмата за космическа наука и технологии на Skoltech. Най-голямата мечта на един физик е да постигне точно това – да прекрачи границите на възможното и да мотивира другите да направят същото.
Физиците могат да подходят към различни проблеми от различни посоки. Мисленето извън рамките е това, в което физиците превъзхождат, особено когато се сблъскват с проблеми от реалния свят. Повечето хора, които решават уравнението на Шрьодингер, отхвърлят решения, които намекват за някакви отклонения от конвенционалното разбиране за материята. Но през 1928 г. Пол Дирак, мислейки извън рамките, прогнозира съществуването на антиелектрони. Те по-късно са открити като частици и станаха известни като позитрони. Портретът на Дирак сега е окачен в клъстера за ядрена наука и технологии на Skoltech, за да напомня на хората за стойността на нетрадиционното мислене.
Ако физиците са толкова готини, защо нашият свят все още е с толкова много проблеми? Светът се управлява от политици, които не са толкова добри във физиката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg