Европейският проект Mediteller има за цел да издири, съхрани и представи на международно ниво малко познати културни практики от България, Испания и Италия. С подкрепата на полски специалисти в областта на информационните технологии общо шест научни института обединяват усилия в създаването на общодостъпна европейска онлайн платформа за разказване на истории (storytelling). От българска страна партньор в Проекта е Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките (ИЕФЕМ – БАН).
Обединяваща за изследователите е идеята, че повишаването на значимостта на културното наследство може да се превърне в двигател за съживяване на малките населени места. С фокус върху творческото разказване на истории се изработват стратегии за разширяване на публиките и създаване на достъпна методика за популяризиране на малко познати и застрашени практики, част от нематериалното наследство на Южна Европа. В рамките на Проекта се дигитализират стари снимки и видеа, заснемат се нови материали. Всички ресурси ще бъдат достъпни в онлайн пространство, включително и за хора с увреждания.
В България се работи върху създаването на общо 20 нови кратки документални филма. Те обхващат традиционни обичаи като „Еньова буля“ в с. Факия, Странджанско, или курбани в Западна България, така и занаяти като чипровското килимарство или бусинска и берковска керамика.
„Акцент в работата ни е създаването на транснационална видимост на традициите, идентичността и културата на европейските селски региони – споделя гл. ас. д-р Иглика Мишкова, ръководител на българския екип. – Популяризирането на нематериалното културно наследство в дигитална среда, би стимулирало икономическото възстановяване след пандемичното време и възстановяването на културния сектор“, допълва тя.
Съществена част от реализацията на Проекта е създадената методика за обучение на различни културни оператори как да документират и популяризират локалното културно наследство и да го направят видимо в национален и европейски мащаб. Сред тях са читалища, неправителствени организации, общественици.
„В рамките на Mediteller сме се насочили към практики, които са по-слабо познати, защото остават малко встрани от туристическите маршрути чисто географски, а и като рекламно присъствие – коментира гл. ас. д-р Божидар Първанов, член на екипа. – Вярваме, че те също заслужават да получат достойно признание, като част от богатото културно наследство на страната“, обобщава той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg