Държавата ще субсидира обучението на 42 611 новоприети студенти през следващата академична година, реши Министерският съвет, като утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и научните организации през учебната 2023/2024 г. За следващата учебна година е заложено цялостно увеличение на местата за първокурсници с 1289. По предложение на Министерството на здравеопазването е увеличен броят на местата в ПН „Здравни грижи“ и „Обществено здраве“ за специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Управление на здравните грижи“. По заявки на МО и МВР е увеличен и приемът по професионални направления „Военно дело“ и „Национална сигурност“. Предвижда се през учебната 2023/2024 година да бъдат приети 2228 докторанти в държавните висши училища. 349 места за докторанти се разкриват и в научните организации – 202 в БАН и 65 в Селскостопанската академия.
Спешни действия за частично преструктуриране на план-приема на студенти в държавните висши училища за следващата академична година, за да се отговори на нуждите на пазара на труда, разпореди министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. В комуникация с висшите училища е подготвено разкриването на допълнителни 125 места за специалности от професионално направление „Информатика и компютърни науки“, съобщават от МОН. За сметка на това ще бъде намален приемът по професионални направления „Психология“ – с 5%, „Администрация и управление“ –
с 6%, и „Икономика“ – с 2%.
Възражения към предложения през май план прием бяха изказани от народни представители, работодателски организации и синдикати. От Асоциацията на индустриалния капитал в България дори изпратиха писмо до премиера акад. Николай Денков и просветния министър Галин Цоков, в което заявяват, че подготвеното решение противоречи напълно на представените нужди на пазара на труда. Отбелязва се още, че се предлага увеличение на приема по ПН „Психология“ с близо 44%, „Обществени комуникации“ с 23 %,
„Икономика“ с близо 13 % и „Администрация и управление“ с близо 34%. За сметка на това има намаление на приема във важни за икономиката направления като „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Проучване и добив на полезни изкопаеми“ и други. От АИКБ посочват, че с предлагания прием постигнатото от предходните екипи на МОН се връща в изходната точка, и настояват проектът да не бъде одобряван.
По повод критиките и исканията за ревизиране на приема от МОН заявяват, че промените към този момент няма как да бъдат по-драстични поради напредналия етап на кандидатстудентската кампания и обстоятелството, че висшите училища са направили разпределение на бройките по специалности. На 5 юни е приключило и едномесечното обществено обсъждане на проекта, като не са постъпили предложения и възражения за броя на приеманите студенти и за разпределението им.
През тази година е заложено и цялостно увеличение на местата за студенти през следващата учебна година, което е в резултат от анализ на комплекс от обстоятелства, отбелязват от МОН. Едно от тях е по-големият брой на завършващите средни училища – с 2240 повече в сравнение с миналата година. Взети са предвид и броят на приетите студенти през миналата година по професионални направления, писма от потребители на кадри на регионално ниво, заявки на министерства.
При преразпределението са използвани данни от Рейтинговата система на висшите училища в България за съответните професионални направления по отношение на процента на работещите на позиция, изискваща висше образование, или заемащи длъжност по призвание.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg