Изкуствен интелект асистира на учителя по ИТ и информатика инж. Красимир Божинов от ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ в Ботевград за презентацията му по време на научно-практическата конференция „Дигиталната трансформация в образованието“ 2023. Два робота демонстрираха как са програмирани чрез уеб базирана система, създадена от преподавателя в Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец инж. Венцислав Начев. Филм за цялостната реализация на зарядна станция за електромобили от ученици на ПГ „Велизар Пеев“ в Своге показаха преподавателите от гимназията инж. Георги Димитров и инж. Тодор Павлов. Дискусия предизвика и темата за плагиатството в съдържанието, създавано от изкуствения интелект, представена от доц. д-р Даниела Минковска и ас. Елена Антонова от Техническия университет – София. Педагози от София, Пловдив и Софийска област обмениха интересни и полезни практики, чрез които променят образователния процес.
За втора поредна година РУО – София-област, съвместно с Националната спортна академия „Васил Левски“ и ТУ – София, организира форум в подкрепа на учителите, изправили се пред предизвикателствата на дигиталните технологии. Конференцията откри началникът на Регионалното управление Росица Иванова, която приветства присъстващите заедно със зам.-министъра на образованието Наталия Митева, зам.-ректорите на НСА – проф. Татяна Янчева и доц. д-р инж. Лидия Гълъбова, д-р Ваня Кастрева – началник на РУО, София-град, д-р Янка Такева – председател на СБУ.
„В борбата с предизвикателството как най-умно и смислено да използваме дигиталните технологии, не сме сами. Заедно с нас мисли целият свят“, каза зам.-министър Наталия Митева. Изтъквайки факта, че въпреки проблемите в България има добри примери за успешно преподаване, тя насърчи учителите да споделят опит помежду си. „Изследванията показват, че най-ефективният начин на квалификация на педагогическите специалисти е да се учим един от друг“, отбеляза тя.
В продължение на ден университетски преподаватели, директори и учители разказаха докъде са стигнали с прилагането на технологиите и в какви направления те улесняват работата им. Присъстващите се запознаха със спецификата на видовете чат бот и областите от образованието, в които изкуственият интелект намира приложение. Доц. Милена Кулева от НСА представи използвани в други страни приложения на виртуалната реалност в часовете по физическо възпитание за подобряване на активността и повишаване интереса към спорта. Показани бяха примери как технологиите могат да бъдат полезни и на деца със специални потребности, как изкуственият интелект помага при психологически проблеми. От пловдивското ОУ „Яне Сандански“ разказаха за дигиталната промяна, настъпила в училището им. Екип на софийската 2. АЕГ „Томас Джеферсън“ представи „Електронен сборник с образователни STEM материали за IX и X клас“, базиран на реализирана от 2018 до 2022 г. иновация.
На въпроса как да организираш по най-добрия начин училищното пространство, за да дадеш път на успешно STEM обучение, отговори в своето изложение арх. Делчо Делев от Националния STEM център.
Абревиатурата STEM присъстваше често в презентациите на участниците. Не само защото технологиите са съществена част от интегрирания подход на преподаване, но и защото образователните институции се намират в процес на кандидатстване и реализиране на своите STEM проекти, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Арх. Делев даде примери за изградена STEM среда в училища извън България и обобщи принципите за подвижно и стационарно обзавеждане в лабораторни пространства и работилници.
„Проектиране на компютърни игри – креативен подход за STEM обучението“ е педагогическата практика, свързана със създаването на образователни компютърни игри от ученици, представена от СУ „Саво Ц. Савов“ в Пирдоп. Мариета Христова – директор на СУ „Васил Левски“ в Елин Пелин, разказа за успешния, но все още не особено популярен подход, който прилагат в училище – преподаване по методите на STEM обучението още от малките класове. Озаглавена „STEM откриватели“, успешната практика на Средното училище в Елин Пелин спечели аудиторията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg