В днешния поглед към общества и държави в така наречения глобализиран свят понятията за просперитет и прогрес означават добро здравеопазване, добра енергетика, добро образование, с една дума – добър начин на живот. Живеем, без да се замисляме, че всяка малка електрическа крушка, всеки автомобил, смартфон или компютър, филм, снимка, очила и даже ежедневните ни дейности, като ходене, пиене на вода, готвене – до първата глътка въздух на всички нас, почти 8 милиарда души на Земята, всичко е основано на действието на строго обусловени физични закони.
Разбира се, не се замисляме за тези неща, пълнейки си чаша с вода например, и не би трябвало. Но дълбоко се замисляме, когато стане земетресение от мащабите на последното в Турция и Сирия.
Древните хора не са имали отговори и на най-простите въпроси, свързани със земното съществуване. Но не са спирали да задават въпроси, да търсят отговори и да извикват „Еврика!“, когато си отговорят на даден въпрос. Любопитството на много от днешните хора е притъпено, защото всичко им е сякаш наготово и като даденост.
Но много преди да се родим, едни хора са отговорили на въпросите, които ние няма защо да си задаваме сякаш. Още в Античността през IV в.пр.н.е. понятието физика (на древногръцки природа) е използвано от Аристотел в неговия философски труд „Метафизика“. Векове наред философията и физиката са имали еднакви търсения и значения и едва през XVI – XVII в. физиката се обособява като отделна наука. И ако дотогава е била под някаква форма на теория, на въпроси и отговори, по време на големите научни открития тя има своя изследователски и експериментален характер. Физиката е науката за произхода, за съзиданието, за съществуването. Наука за компонентите, за частиците, за Космоса и далечните галактики, за Вселената и не на последно място – наука за човека!
Бих искал да изброя гениите на физиката като Архимед, Галилео Галилей, Исак Нютон, Вилхелм Рьонтген, Мария Кюри, Алберт Айнщайн, Майкъл Фарадей, Нилс Бор, Хайнрих Херц, Ервин Шрьодингер, Никола Тесла, Стивън Хоукинг, Елисавета Карамихайлова…
Вярвам, че откриването на протона, неутрона, създаването на лазера, на първия атом от антиматерия ще водят човечеството към един по-благодарен живот, водещ не към унищожение. Защото именно чрез постиженията на науката физика са свързани и едни от най-срамните моменти в човешката история – унищожаването на невинни хора в японските градове Хирошима и Нагазаки. Гледал съм снимки от мемориала, построен в памет на жертвите, гледал съм сериала на HBO за аварията на атомната електроцентрала в Чернобил. Искам да вярвам, че науката физика няма да се използва в създаването на оръжия за масово поразяване или за изкуствени метавселени, защото Земята, на която живеем, е прекрасна! Да, върти се по определени физични закони! Да, не я пазим и не я ценим, но ние, като човешки същества, лекувани по рентгенови снимки, лазерно лечение, лъчетерапии, ядрено-магнитни резонанси, трябва да запазим и оценим две неща – здравето и живота на всеки човек на планетата ни и опазването на климата и чистотата на природата! Защото физика и природа е едно и също нещо!
Емил Чомаков – VII клас, I място
ОУ „Евлоги Георгиев“ – Дупница
Научен ръководител – Райна Александрова
*Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg