През последните шест години над 5500 ученици са преминали обучение по приложно програмиране и голяма част от тях вече са успешно реализирани на пазара на труда. Това казва министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на церемонията по завършване на четвъртия випуск на Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“.
„През тази година са обучени 201 ученици, от които 192 са се дипломирали и са получили свидетелство за валидиране на професионална квалификация в областта на приложното програмиране“, съобщава още проф. Цоков. Отличниците от тях са 50. Заедно с техните обучители те получават грамоти от просветния министър.
„Програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ е практическо изражение на думата партньорство между институциите, бизнеса, академичните среди и училищата“, подчертава проф. Цоков. По думите му това е четвъртият випуск, който успешно се дипломира, а много от учениците, преминали през Програмата, вече работят в ИТ компании или продължават обучението си в тази сфера. „Затова и държавата ще продължи да подкрепя тази инициатива“, казва той. Досега в Програмата са вложени около 2 млн. лв., които министър Цоков определя като устойчиви инвестиции, които тепърва ще дават плодове.
„Тази програма показва, че още преди 6 г. са предвидени потребностите на образование 5.0. – да има обучение, насочено към овладяване на професии на бъдещето и което е предпоставка за изграждане на мрежи от партньорства“, отбелязва министърът.
И подчертава, че подобни успешни примери трябва да се използват и в други области, като моделът им се мултиплицира.
„Над 90% от завършилите по Програмата се реализират успешно в ИТ сектора, а Пловдив се утвърждава като един от най-продуктивните центрове“, подчертава националният координатор по Програмата проф. Ивайло Старибратов. Той припомня, че учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии.
Програмата осигурява обучение по програмиране на ученици от Х, ХI и ХII клас. Това става през свободното им време – през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите. Обученията се организират от пет центъра – в София (ТУЕС към ТУ – София), Правец (НПГ по КТС), Русе (ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“), Пловдив (ОМГ „Акад. К. Попов“) и Бургас (ПГЕЕ „Константин Фотинов“). Провеждат се в над 40 изнесени центъра в различни населени места в училища и университети. В преподаването се включват и специалисти от ИТ сектора и от висши училища, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците. Осъществяват се и стажове във фирми.
Учениците, които през 2023/2024 учебна година ще бъдат в Х или в XII клас, могат да се включат в Програмата чрез онлайн регистрационна форма, публикувана на адрес https://it-kariera.mon.bg/e-learning/. Регистрацията е до 9 септември. Първата дата за тест е предвидена за 15 октомври. Резервната дата е седмица по-късно.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg