Мощен лазер може да прихване светкавица и да пренасочи пътя Ӝ. В експеримент на върха на планина такъв лазер насочва мълнията към гръмоотвод, съобщават изследователи в Nature Photonics. Това е първата демонстрация, че техниката работи в реални условия и може някой ден да доведе до по-добра защита срещу мълнии.
Днешната най-разпространена технология против мълнии е класическият заземен гръмоотвод. Проводимостта на метала привлича мълниите, които иначе биха могли да ударят близките сгради или хора, и отвежда тяхното електричество безопасно в земята. Но зоната, защитена от гръмоотвод, е ограничена от височината на пръта. „Ако искате да защитите голяма инфраструктура, като летище или площадка за изстрелване на ракети, тогава за добра защита ще е необходим гръмоотвод с размери от порядъка на стотици метри“, казва Орелиен Хуар, физик в Политехническия институт на Париж в Палезо, Франция. Но един лазер може да достигне такава височина, да прихване далечни мълнии и да ги насочи към наземни метални пръти.
Хуар и негови колеги тестват идеята на върха на планина в Североизточна Швейцария. Те поставят лазер с висока мощност близо до телекомуникационна кула с гръмоотвод, който бива удрян от мълния около 100 пъти на година. Лазерът е насочен към небето за общо около 6 часа при гръмотевични бури от юли до септември 2021 г. Той излъчва къси, интензивни импулси на инфрачервена светлина в облаците около 1000 пъти в секунда. Поредицата импулси изтръгва електрони от въздушните молекули и изблъсква някои молекули от пътя си, издълбавайки канал от заредена плазма с ниска плътност. Тази комбинация от ефекти улеснява протичането на електрически ток по този маршрут., създавайки пътека с най-малко съпротивление, която мълниите да последват.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg