Ученическият проект „Да направим филм“ се представи достойно на провелия се международен фестивал за детско и младежко медийно изкуство „Арлекин 2023“. Журито го удостои със специална награда за мащабен филмов проект, обединяващ усилията на много участници. Няколко часа преди закриването на събитието във Варна учениците от ПГ „Златица“ първи разпространяват добрата новина. Въодушевлението завладява всички, включени в инициативата, а екипът от Етрополе си тръгва с още две отличия. Ученикът от СУ „Христо Ясенов“ Йоан-Марин Пенков получава диплом и статуетка за монтаж на филма „Да обичаш професията“. Етрополската група ученици – Йоан-Марин Пенков, Християн Василев, Велина Григорова и Виктория Николова от Средното училище и Рая Кирилова от ОУ „Христо Ботев“, си тръгва с диплом за репортаж „Светът в моите очи“, направен в дните на Фестивала.
Петя НИКОЛОВА
Погледнати отдалеч, професиите кинооператор и маркшайдер си приличат. Стативи, обективи, екрани, дори дронове влизат в оборудването на хората, които ги упражняват. Разликите, разбира се, са съществени, но едно е сигурно – учениците от мащабния проект „Да направим филм“ вече знаят какво означава маркшайдер и какво представлява процесът по заснемане на филм. Вероятно група „Геотехмин“ и сдружение „Арлекин“ съвсем неслучайно си подават ръка в инициативата за популяризиране на професии от минната индустрия чрез кино.
„Да направим филм“ е пилотен проект, чрез който, от една страна, учениците се запознават със спецификата на филмопроизводството, а от друга – се информират за специалностите, изучавани в Минно-геоложкия университет. Професията маркшайдер е част от тях и предизвиква интереса на всеки, проявил любопитство към земните недра. А какво да кажем за киното? Седмото изкуство не спира да изкушава още от онази първа минута движение, в която изведнъж всички виждат как работници излизат от фабриката „Люмиер“.
„Да направим филм“ стартира преди няколко месеца. 13 училища от Средногорието и Етрополе получават примамливо предложение. „Геотехмин“ ООД и „Елаците-Мед“ АД в партньорство със сдружение „Арлекин“ – организатор на Международния фестивал за детско и младежко медийно изкуство, канят ученици от V до XII клас да направят късометражни филми за различни професии от минната индустрия. Целта е да представят по увлекателен начин основни професии от миннодобивната дейност, за които научават интересни факти в процеса на работа. Филмчетата трябва да са с продължителност 8 минути и да се представят пред публика на международния медиен фестивал „Арлекин“.
Според директора на „Връзки с обществеността“ в „Геотехмин“ ООД Даниела Теофанова инициативата помага на младите таланти да разкрият потенциала си в сферата на филмовото изкуство. Да придобият опит и увереност във възможностите си. Но освен това им дава уникалния шанс да се докоснат до реалния работен процес в минната индустрия. „Голяма част от учениците споделиха, че имат роднини и близки, чийто професионален път е свързан с минното дело – казва тя. – Проектът „Да направим филм“ ги заинтригува. Запознаха се с високотехнологични системи, за които до този момент само са слушали“. Думите на Теофанова потвърждава ученикът от ПГ „Златица“ Радослав Петков, който влиза в рудодобивния комплекс „Елаците“ със сантимент към конкретна професия. „Баща ми е оператор на челен товарач. Качвал ме е на тази машина и ми стана интересно да науча повече за нея“, казва момчето. И добавя, че би го наследил в професията.
Преди същинската част по създаването на филмите да започне, учениците преминават през обучение с професионалистите от екипа на сдружение „Арлекин“ – преподавателите от НАТФИЗ доц. Юрий Дачев и д-р Росица Младенова. Д-р Младенова придружава децата почти през всички етапи от производството на готовия продукт. Непрестанна е и подкрепата от страна на „Геотехмин“, за чието съдействие и отговорност към младите хора д-р Младенова изказва адмирациите си пред в. „Аз-буки“.
В продължение на месеци децата от Етрополе и Средногорието, разпределени в екипи, влизат в ролите на сценарист, оператор, монтажист, режисьор, продуцент и извървяват целия път до финала. Включват се ученици от училищата ПГ „Тодор Пеев“, ОУ „Христо Ботев и СУ „Христо Ясенов“ от Етрополе; Професионалната гимназия „Златица“ и СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица; ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Антон; ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Челопеч; ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ –
с. Чавдар; СУ „Любен Каравелов“ – Копривщица; ПГТХТ „Никола Димов“, ПГ по механоелектротехника и СУ „Саво Ц. Савов“ от Пирдоп, както и OУ „Георги Бенковски“ от с. Мирково.
„За нас беше радостен фактът, че и в двата основни екипа, създали филмите „Да обичаш професията си“ (от Етрополе) и „Професии за теб“ (от Антон, Златица, Копривщица, Мирково, Пирдоп, Чавдар и Челопеч), участват ученици и от паралелките по дуално обучение в ПГ „Тодор Пеев“ – Етрополе, и ПГ „Златица“, споделя Даниела Теофанова. Двата късометражни филма представят 10 ключови професии от двете работни площадки на „Елаците-Мед“ АД – Рудодобивния комплекс в Етрополе и Обогатителния комплекс в Мирково. Освен с маркшайдер децата се запознават отблизо с професии като еколог, обогатител, специалист по информационни технологии, шофьор на тежкотоварен камион, оператор на челен товарач. Да се качат в огромните камиони, да снимат с професионална камера, да влязат в цеховете и комплексите на „Елаците-Мед“, да интервюират служителите и сами да изберат местоположенията за снимки, са вълнуващи моменти, които остават в спомените след приключването на проекта „Да направим филм“.
„Възхитена съм от децата – споделя Росица Младенова. – Те имат желание да творят и да създават, проявиха голям интерес, задаваха въпроси, сами пишеха сценариите си. Особено искам да откроя едно момче от Х клас на СУ „Христо Ясенов“, което беше придобило умения в монтажа и работеше с програми, използвани при създаването на пълнометражните филми. Но децата научиха много и за професиите от минната индустрия. Разбраха, че геолог не е човек, който просто върви по улиците и мери нещо, както са си представяли. Вече са информирани.“
Пред в. „Аз-буки“ Младенова разясни, че представянето на двата късометражни филма на международния фестивал „Арлекин“ се придружава и от публична защита от страна на учениците. „Пред публика и жури, но преди всичко пред конкурентите си, учениците отговарят на въпроси и аргументират действията си по създаването на филма – казва тя. – Ценното е, че след участието на Фестивала филмите ще бъдат разпространени и сред много други ученици, ще ги гледат в училища от различни градове на страната, за да се популяризират наистина и професиите.“
Вдъхновението от пилотния проект „Да направим филм“ мотивира режисьорката Росица Младенова да използва потенциала на идеята за популяризирането на професии и от други сфери. В ролята на филмосъздатели ще влязат, естествено, отново ученици. „Снимането на документален филм е сложен процес, в който има и много забавни моменти – споделя Даниела Теофанова от „Геотехмин“ ООД. – Такива не липсваха и в нашия проект, а учениците изпитаха удоволствието да видят крайния резултат от положения труд.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg