Министерството на образованието обмисля да даде втори шанс на седмокласниците, които не са могли да се явят на изпитите от националното външно оценяване заради непредвидени обстоятелства – пожар, наводнение, заболяване или друга трагедия в семейството. Идеята е те да могат да се явяват на втора дата – през септември. Това съобщи просветният министър проф. Галин Цоков на семинар в Старосел за предстоящите промени в системата на образованието.
Той обясни, че НВО в VII клас не само измерва наученото от учениците, както изисква законът, но и служи като приемен изпит за желаните гимназии – нещо, което селектира децата и предопределя техния образователен, а може би и житейски и професионален път, отбеляза още министърът. По думите му проблемът е, че ако децата се разболеят, случи се нещо в семейството или получат психологически срив, те не могат да се представят добре или не могат изобщо да положат съответния изпит, за което получават служебни нули. „Смятаме, че това в някаква степен не е справедливо и ограничава достъпа на тези ученици до качествено образование. Затова работим за втори шанс за тези ученици“, заяви той. По думите му втората дата може да бъде през септември, за да има достатъчно време, ако детето е било в болница, да се възстанови.
„В този случай ще класираме такива деца – те не са толкова много – извън класирането (ще се състезават за незаетите места – бел. ред.), но ако постигнат бала на учениците, които са приети“, обясни проф. Цоков. Предстои да се детайлизират условията и документите, които учениците ще трябва да предоставят.
Министърът заяви, че още следващата година, ако има подобни форсмажорни обстоятелства като тазгодишните наводнения, със заповед ще бъдат определени други дати за НВО за въпросните пострадали райони.
Относно анализа на резултатите от изпитите, министърът заяви, че в скоро време очаква доклади от проверките, направени от МОН в най-слабо представилите се училища. По думите му се обмисля за школата, които имат слаби резултати и учениците им не се явяват на НВО, да бъде изготвен специален екшън план с мерки за подкрепа, които да повишат образователните резултати. Според министъра, анализирайки изпитите и резултатите от тях в последните 10 години, трябва да се види дали някои от тях не са прекалено трудни.
„Изпитите са били на два модула – вторият е бил за кандидатстване в гимназиите. Обсъждаме дали не може да се възстанови това, което беше до 2016 г. – задължителното явяване да е само по първия модул за нуждите на външното оценяване, а на втория модул да се явяват само тези, които искат да учат в желано училище. Ще обсъдим, за да видим може ли следващата година да се разграничат тези два изпита“, посочи министър Цоков. Според него тези две промени ще снемат напрежението около изпита в VII клас. Заедно с това ще се работи и за по-видими критерии за оценяване на изпити, особено за есетата и преразказите, за да са сигурни и ученици, и учители, че работите се оценяват обективно.
МОН ще подкрепи предложението на омбудсмана на Република България и на народни представители за повторно явяване на матура след XII клас, стана ясно още на семинара. От нея ще могат да се възползват зрелостници, които не са доволни от оценката си на държавния зрелостен изпит и искат да я повишат. Но това няма да става в годината, в която са държали матура, а през следващата. Те ще получават удостоверение за положени изпити, но оценката в дипломата им няма да се променя.
„Важно е да дадем възможност за повторно явяване и на учениците, които вече са положили своите матури, и да обсъдим с висшите училища механизма за признаване на тази оценка при кандидатстване, без да се наложи повторно издаване на диплома за завършен XII клас“, каза министър Цоков. По-рано той обсъди темата на среща с омбудсмана проф. д-р Диана Ковачева. Предстои детайлите по предложението да се уточнят и да се проучат възможностите кога най-рано ще започне да се прилага.
Проф. Цоков и проф. Ковачева ще организират и дискусия с родители на деца със специални образователни потребности. Министърът съобщи, че се подготвя промяна в нормативната уредба за приобщаващото образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg