Две нови магистърски програми – „Артистични подходи в образованието“ в Софийския университет „Климент Охридски“ и „Театрално изкуство в образователна среда“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив, ще се провеждат съвместно с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
Акцентът в първата е насочен към това студентите по педагогика в СУ да усвоят известни театрални практики, които да подпомагат работата им в клас. В АМТИИ в Пловдив актьори ще се запознават с тънкостите на педагогиката.
Обучението в междууниверситетските магистърски програми е насочено към придобиване на педагогически и интердисциплинарни компетентности за качествено обучение в арт образователни дейности и проекти в училище, в занимания по интереси, в центрове за подкрепа за личностно развитие на децата и други организации, които реализират такива образователни дейности.
В Софийския университет формата на обучение по програмата е задочна, а срокът на обучение е два семестъра и получени 60 кредита, или три семестъра с 90 кредита. Задължителните дисциплини са „Арт анимация в образованието“, „Визуална култура“, „Синергия и мултисензорност в образованието“, „Въведение в сценичната практика“, „Основи на аудиовизуалното производство“, „Дигитални и медийни технологии“, „Образователна драма“, „Кино и фотография за образователни цели“, „Театър в арт занимания“.
В учебния план са включени и избираеми дисциплини като „Образователен театър“, „Ролеви игри в образованието“, „Театрални техники при деца със СОП в контекста на приобщаващото образование“, „Обучение в музея“.
Дипломираните магистри могат да се реализират като специалисти по прилагане на артистични подходи в образованието, обучители в арт образователни дейности, организатори на арт образователни програми и проекти, консултанти на арт образователни програми и проекти. Обучението завършва с разработване и защита на дипломна работа или държавен изпит.
„Новата за страната ни програма съчетава хора от педагогическата наука с хора, свързани с театралното и филмовото изкуство, за да подготви два профила бъдещи специалисти. В нея са обединени два факултета – по педагогика и по образователни науки и изкуства, които имат специализация по различни изкуства. Ще бъде издавана т.нар. двойна диплома. В нея ще пише, че те са магистри по педагогика и в скоби ще бъде уточнена специализацията „Артистични подходи в образованието“, обяснява проф. Рада Василева – основател и ръководител на специалността.
Междууниверситетската магистърска програма „Театрално изкуство в образователна среда“ в АМТИИ е с продължителност една година (два семестъра) в редовна форма на обучение. Дисциплините се водят от преподаватели в двете академии, като занятията се провеждат в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Обучението в специалността дава възможност на студентите да придобият професионална квалификация „преподавател по театрално изкуство“.
Специалността е насочена към кандидат-студенти, които са ръководители на театрални школи и всякакъв вид любителски състави. Педагози, филолози, специални педагози, терапевти и логопеди, които искат да придобият по-задълбочени познания върху артистичните подходи и принципите на театралното изкуство. Актьори, които искат да създават школи или да преподават театрално изкуство. Актьори, които искат да се развиват като преподаватели във висши училища по изкуствата. Преподаватели, които искат да получат правоспособност за преподаване на театрално изкуство в извънкласни или факултативни занимания в основни и средни училища.
Задължителните дисциплини са фокусирани върху основните приоритети в специалността – овладяване спецификите на театралното изкуство; методически аспекти, педагогически принципи и методи за обучение в театралния процес; комуникационни и презентационни умения; педагогическа практика и пр.
В учебния план на специалността е предвиден баланс между теоретичната подготовка и практическите занимания Обучението завършва с държавен изпит или с разработване и защита на дипломна работа (магистърска теза) и покриване на необходимия брой кредити. Приемът в двете магистърски програми е от зимния семестър на предстоящата учебна година.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg