За последните 6 години над 50 000 деца са върнати и задържани в образователната система чрез Механизма за обхват. Това заяви премиерът акад. Николай Денков след заседанието на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
„Това е една от най-благородните задачи, с които трябва да се занимава едно правителство. И в същото време е една от най-неблагодарните – каза премиерът. – Всички трябва да си дадем сметка колко важно е това, и да вложим душа, сърце, усилия, за да може тези деца да бъдат в училище.“ Според премиера може да се промени постановлението, с което се регламентират дейностите по Механизма за обхват и да се прецизират някои срокове.
По време на заседанието проф. Цоков представя предстоящите действия, които трябва да бъдат изпълнени, за да може този механизъм да работи максимално ефективно, каза още премиерът Денков. Тъй като задачата е много трудна, е необходима координация между Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването, МВР, Агенцията за социално подпомагане, Сдружението на общините. Те трябва да кажат какво е необходимо да се сформира като екипи и как тези екипи да работят заедно. Трябва да се направи и график, за да може бързо да бъде получена информация кои деца подлежат на задължително образование. Липсата на мотивация е главната причина, поради която децата от уязвими групи са застрашени от отпадане от образователната система, подчерта премиерът.
Това, което се случва през последните шест години в рамките на Механизма за обхват, е нагледна илюстрация как институциите могат да работят заедно, и то успешно, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Близо с 40% е намалял делът на отпадналите ученици през тези години. В резултат на екипната работа всяка година около 9000 деца и ученици трайно остават в системата и това е едно бъдеще за тях. На срещата с областните управители и експерти от различни институции част от присъстващите дават предложения както за оптимизиране на дейностите, така и за подобряване на екипната работа.
„Тук цифрата също е внушителна – 1223 екипа за обхват с представители на различни институции, които работят за определена кауза – бъдещето на нашите деца. Наред с това трябва да кажем, че в тези екипи работят над 18 600 души“, заяви министър Цоков. Той подчерта ролята на медиаторите, на социалните работници, на помощниците на учителите, които от тази година благодарение на приетата наредба за финансиране на образователните институции вече имат устойчиво финансиране и стават част от педагогическите екипи в отделни детски градини и училища. Това дава възможност да се оптимизира работата в началото на предстоящата учебна година. От МВР и ГРАО са уверили министъра на образованието и науката, че един месец по-рано може да получат актуалните данни за подлежащите на задължително образование и за децата в риск от отпадане. Търсят се начини да бъдат мотивирани семействата и общността повече деца да се върнат и да останат в училище.
„Това е много важен национален приоритет, защото именно по този начин ще дадем възможност за по-устойчиво развитие на обществото и за повишаване качеството на образованието – подчерта министър Цоков. – Благодаря на акад. Денков, че споделя възможността да се обвърже Механизмът за обхват с по-доброто качество на образованието и процента принадена стойност във всяко училище. Така че училищата, които задържат постоянно децата в риск от отпадане и от уязвими групи, да получават и по-добро финансиране на базата на това, че качествено са изпълнили определени дейности и са върнали децата в клас. Защото образованието е бъдещето.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg