„Готова е т.нар. дигитална раница, като вече е структурирано по отделни теми учебно съдържание за всички класове. Целта е обучението да бъде много по-интерактивно.“ Това обяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред Би Ти Ви. Още при представянето на своя екип той посочи като приоритет изграждането на цялостна концепция за дигитализация на училищното образование с акцент върху използването на платформата „Дигитална раница“.
„В платформата ще бъдат достъпни и учебниците, които са избрани по съответния предмет от учителите“, обясни още проф. Цоков за електронния портал, който е и стъпка към въвеждането на персонализирано обучение и олекотяване на физическите раници на децата.
Националната електронна платформа за образователни услуги и съдържание на МОН е създадена в рамките на проект „Образование за утрешния ден“. Тя може да се ползва безплатно от учителите и учениците от I до XII клас на адрес https://edu.mon.bg през компютър, телефон или таблет. Достъпът до нея се осъществява чрез националните образователни акаунти на ученика и учителя в @edu.mon.bg или регистрацията на родителя в Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование.
През пролетта МОН чрез регионалните управления на образованието организира във всички области на страната кръгли маси и информационни дни, в рамките на които директори и учители се запознават с възможностите на петте модула на платформата.
В модул „Програма“ учителите могат директно да стартират виртуални срещи за съответния ден и час. За всеки час се визуализира и учебната програма заедно с учебното съдържание, налично по темата. Предоставя се и достъп до хранилище с персонализирано дигитално учебно съдържание, определено от преподавателя и насочено към конкретния ученик.
Електронно четими варианти на учебниците от I до VII клас също са интегрирани в дигиталната раница. След като от 2024 г. и учебниците от VIII до XII клас станат безплатни за учениците, те също ще бъдат качени в платформата.
В модула „Предмети“ се показват всички предмети и класове на съответния преподавател, също и учебната програма и наличните разработени и одобрени уроци.
Чрез друг модул – „Домашни“, могат да се назначават задания за изпълнение от учениците, като учителят може да задава крайна дата, един или повече класове, към които да се насочат, като за учителя има пълна видимост върху статута на зададените работи на всеки ученик. Към домашните може да се задава допълнително съдържание, което да бъде прегледано от ученика или да се прикачват файлове.
В модула „Създай съдържание“ учителите могат да създават учебно съдържание – уроци, упражнения, тестове, и да ги споделят свободно. Те ще имат достъп до огромен обем от налични електронни ресурси – текстове, изображения, интерактивни презентации, 3D модели, видео- и аудиоклипове, виртуална и добавена реалност. Авторите на такова съдържание могат да решат то да се използва само в рамките на тяхната образователна институция или да е достъпно за национално ползване, като в този случай то ще подлежи на оценка за приложимост от независими оценители. При одобрение учителят автор ще получи заплащане за труда си.
В модул „Библиотека“ е събрано наличното към момента готово дигитално съдържание, разпределено по класове, предмети и теми. Всеки ученик ще има достъп в модула до съдържанието за всички класове и предмети.
Платформата служи и като информационен портал за родители, като им позволява да следят обучителния процес на своите деца и да получават актуална информация за оценките, отсъствията, бележките и задачите им за самостоятелна работа.
По проекта за създаването на платформата е разписано и обучение на 6200 учители в дигитални умения за създаване на дигитално съдържание за учебния процес, както и на 12 000 учители за работа с дигитални ресурси.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg