За 34-ти пореден път Японското посолство заедно с клуб „Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай“ представят Страната на изгряващото слънце с богата есенна програма. Децата и младите хора са в специалния фокус на тазгодишното издание на Дните на японската култура в България. Затова и официалното откриване ще се състои в училище – в столичното 105. СУ „Атанас Далчев“.
Как се приготвя храна, която японските ученици консумират на обяд, ще демонстрират на 9 септември от 10 ч. в 105. СУ официалният готвач в резиденцията на японския посланик в София – шеф Нозоми Фурутани, и шеф Петър Михалчев – посланик на добра воля на японската кухня в България и по света.
„Инициатори на събитието, с което официално ще се открият Дните на японската култура в България, са район „Изгрев“ и Посолството на Япония в България – споделя за в. „Аз-буки“ директорът на 105. СУ Цветанка Костадинова. – Шеф-готвачите ще покажат по достъпен начин как може да се приготви примерна кутия за обяд обенто с традиционните за Япония компоненти – варен ориз, пържено пиле карааге, японски омлет тамагояки, супа мисо, зеленчуци и плодове. По примера на двамата шеф-готвачи нашите ученици от гимназиален етап ще участват в приготвяне на заготовки и ще имат възможност сами да сглобят свое обедно меню.“
Може би учениците ще узнаят и какво точно представлява оякодон – едно от често приготвяните от шеф Петър Михалчев ястия. Всъщност това е пиле с ориз и яйца, но комбинираното му наименование включва „оя“, което означава родител, „ко“ – дете, и „дон“ – купа с ориз. Така известните със символиката си японци придават по-специално значение на всяка храна.
За популяризирането на японската кухня и хранителна култура по света Японското министерство на земеделието, горите и водното стопанство полага дългогодишни усилия. Само през 2021 г. назначава 36 чуждестранни професионалисти в областта на японското кулинарно изкуство за посланици на добра воля. Един от тях е шеф Петър Михалчев, който е първият посланик на добра воля от България. Специалният посланик на добра воля служи като лице за връзки с обществеността, което популяризира японската храна и диетична култура по света, като дава професионални съвети на хора, ангажирани с дейности, свързани с японската кухня.
„Японската култура и естетика дълбоко ценят връзката на човека с природата – подчертава доц. д-р Боян Жеков, председател на клуба „Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай“. – Категории като моно-но аваре– „печалното очарование на нещата“ или особена чувствителност към преходното и мимолетното, и ваби-саби – изящна непринуденост, примесена със спокойна меланхолия и съзиране на красота в несъвършените линии и форми, са техни основни характеристики. Те разкриват съзнанието на японеца за преходния характер на живота, както и усета му към красотата, открита в простотата, асиметрията и патината на времето, положила своя печат върху заобикалящия го свят. Това силно контрастира с модерното забързано ежедневие, поставянето на заден план на връзката с природата и фокусирането върху привидното съвършенство.“
Дните на японската култура в България ще продължат три месеца. Събития, разкриващи различните лица на японските традиции и съвременност, ще има в София, Ловеч, Варна, Велико Търново, Русе, Стара Загора и Бургас. Освен столичното 105. СУ „Атанас Далчев“ в програмата се включват още две училища – СУ „Тодор Кирков“ в Ловеч и СУ „Васил Левски“ в Русе.
Точно на 15 септември, по време на откриването на новата учебна година, учениците от ловешкото средно училище ще станат част от Дните на Япония у нас. За първи път Ловеч е домакин на подобно събитие. Инициативата ще запознае децата от клуба по японски език и култура на СУ „Тодор Кирков“, както и техните съученици с японски традиционни игри като кендама, фукувараи, ками-шибаи и др. В знак на приятелските връзки между японското посолство и българския град на официална церемония в двора на училището ще бъдат засадени японски вишни сакура. Японският посланик г-н Нарахира вече е посещавал училището в Ловеч. През май тази година той се запозна и с децата от клуба по японски език и култура, като посети учебен час. В японския клуб по интереси на СУ „Тодор Кирков“ се обучават 13 ученици от V и VI клас.
С филмовото изкуство, заложено в програмата на Японските дни в България, ще се срещнат учениците от СУ „Васил Левски“ в Русе. Училището ще бъде домакин на прожекции от Панорамата на японското кино. На 7 и 8 ноември от 12,30 ч. ще се излъчат филмите на японския режисьор Макото Шинкай „5 сантиметра в секунда“ и „Обетована земя отвъд облаците“.
Младите хора могат да се включат в традиционния екиден маратон, който всяка година се провежда на 6 септември в чест на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Пред Националния стадион „Васил Левски“ в София за девета поредна година спортен клуб „София в Европа“ и Българската федерация „Спорт за всички“, с подкрепата на фондация „София – Европейска столица на спорта“, Столичната община и Посолството на Япония у нас популяризират щафетното бягане в България. Екиден е комбинация от думите „еки“, което означава „пункт“ и „ден“ – „предаване“.
В разнообразния поток от събития по време на Дните на японската култура в България участва и катедра „Японистика“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Програмата, организирана от нея, е посветена на 135-годишния юбилей на висшето училище и ще представи пред широката публика дейността на Катедрата. На 26 септември от 18 ч. в Центъра за източни езици и култури към Софийския университет посетителите ще имат възможност да посетят изложба, да видят интерактивни презентации и видеоинсталации, да присъстват на литературно четене. По този начин ще бъде отбелязан и Европейският ден на езиците.
В инициативите участват всички преподаватели, както и студенти от бакалавърската, двете магистърски и докторски програми към Катедрата.
„Дните на японската култура не само насърчават популяризирането ѝ в България, но и допринасят за задълбочаването на двустранните приятелски отношения между нашите две страни“, казва в приветствието си Н.Пр.Хироши Нарахира – посланик на Япония в България. Той споделя удовлетвореността си от факта, че събитията се радват на голям интерес от страна на българската публика. На нейното внимание и тази година се предлагат не само срещи с нетрадиционни и непознати изкуства у нас – като изкуството на източния туш и далекоизточната калиграфия, но и станали вече любими преживявания като релаксиращите пърформанси с аранжировки на икебана под съпровод от японска музика. Пълната програма е качена на специално създадената страница за Дните на японската култура у нас – https://www.bg.emb-japan.go.jp/files/100541555.pdf.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg