България е първата страна в Източна Европа, която се присъединява към елитната европейска мрежа за развитие на изкуствения интелект ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). Чрез Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ у нас се създава първата точка от топ мрежата в региона – ELLIS Unit Sofia. Официално начало на партньорството даде министър-председателят акад. Николай Денков заедно с „архитекта“ на INSAIT проф. Мартин Вечев и ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
Присъединяването на страната ни към европейската мрежа е признание за водещата роля на България в стратегическото развитие на изкуствения интелект в целия регион. В ELLIS членуват само изследователски организации, които са показали резултати на глобално ниво в областта на изкуствения интелект и в които работят учени с доказан принос. Към момента европейските участници в мрежата са едва 39.
„За да може да се случат откриването на Института миналата година и приемането в европейската мрежа, минаха години на усилия, които останаха малко незабелязани сред обществеността. Някак недостатъчно бяха отразени системните усилия на няколко правителства поред, за да възвърнем отново славата на България в научната област“, коментира акад. Денков. Той посочи още, че реализирането на първата ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, финансирана от европейските институции, изграждането на центровете за върхови постижения и центровете за компетентност, системното финансиране на Националната пътна карта за научна инфраструктура, чрез която и INSAIT получава подкрепа, създаването на първите изследователски университети през 2021 г. са част от примерите, които дават възможност за реализиране идеите на българските учени.
„В областта на изкуствения интелект успяхме да създадем такива условия. Трябва да продължим във всички други области, за да станем подредена европейска държава“, заяви премиерът. Акад. Денков напомни, че България има своите традиции в математиката, в информатиката, в природните науки, в някои от социалните и хуманитарните науки, които отиват много десетилетия назад. „Имаше период, в който учените имахме усещането, че може би не сме желани, може би трябва да тръгнем и да търсим друго място по света“, коментира той. И добави, че за щастие, тази тенденция е пречупена.
Премиерът изтъкна и ключовата роля за успеха на INSAIT на швейцарските партньори чрез Българско-швейцарската програма за научни изследвания, както и два от водещите университети в света – Федералният технологичен институт в Цюрих и Политехническият университет в Лозана.
„Изкуственият интелект става все по-стратегическа част от икономиката на цели държави и има потенциал да трансформира различни отрасли. Вече почти няма индустрия, която да не е засегната по някакъв начин от изкуствения интелект. ELLIS е отговорът на Европа на това предизвикателство. С присъединяването на INSAIT към ELLIS България става част от Шампионската лига на изкуствения интелект. България ясно заявява пред света, че ще бъде място, където се измислят и създават бъдещите технологии, а не просто се прилагат или използват“, отбеляза, от своя страна, проф. Вечев.
Ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков коментира, че през последните години, благодарение на членството в ЕС, а също и на националното финансиране, какъвто е случаят с INSAIT, има възможност за закупуване на сериозна апаратура и развитие на инфраструктурата и само Софийският университет има над сто научни проекта.
Учен от INSAIT привлече 4 млн. лв. в стартъп
Компанията за изкуствен интелект MLC набра 4 млн. лева от частни инвеститори от Германия, Швейцария и Великобритания. Стартъпът е създаден от Камен Брестнички – докторант в областта на изкуствения интелект в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (INSAIT), в партньорство с Ливай Фъсел – докторант в Обединеното кралство. Това е резултат от ефективната връзка наука – бизнес, която се осъществява в организацията, съобщават от МОН.
„MLC цели да промени пазара на компютърните игри с нов продукт, който позволява на разработчиците да персонализират игрите си и да предоставят изцяло ново преживяване на потребителите“, посочва Камен Брестнички. Той започва като изследовател в INSAIT едва преди 10 месеца. Работата му по различни научни проекти поставя и началото на дълбокотехнологичния стартъп. „INSAIT ни предостави среда и напътствия, които бяха ключови, както технически, така и от гледна точка на набирането на частни инвестиции“, споделя той. Компанията MLC взима решение и да стане дарител в INSAIT, за да се насърчава и развива талантът и на други млади хора и да има повече подобни новини за технологични пробиви на българска земя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg