Екипът на ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ в Ботевград получи признание на международно ниво. Училището спечели Европейската награда за иновативно обучение (EITA). В категория „Средно образование“ ботевградската гимназия е единствената образователна институция от България, която получава отличието. Проектът „Чуждите езици и STEM науките – ключ към успеха“, с който гимназията се представя, е един от общо 28-те наградени в областта на средното образование. Отличени са и проекти на среднообразователни училища от Ирландия, Португалия, Франция, Дания, Румъния, Хърватия и други.
Европейската награда за иновативно обучение е създадена, за да признае и изтъкне ангажираността на учители, преподаватели и ученици в европейското образование. Идеята е да се оцени работата на учителите в процеса на изграждане на бъдещите европейци. При това – чрез използване на иновативни, интерактивни и приобщаващи практики за преподаване и учене.
През 2023 г. изданието на Европейската награда поставя акцент върху нововъзникващите технологии, включени в съвременните европейски образователни системи. Темата „Образование и иновации“ се свързва с Европейската година на уменията. 93 проекта от 28 страни се конкурират в 4 категории: образование и грижи в ранна детска възраст, начално образование, средно образование и училища за професионално образование и обучение.
Основните теми на проекта „Чуждите езици и STEM науките – ключ към успеха“ на ППМГ – Ботевград, са новите ИКТ технологии и дигиталните компетенции, научните изследвания и иновациите, както и преподаването и изучаването на чужди езици. В Проекта пряко участват 300 ученици, ръководени от учители по ИТ, математика, природни науки и чужди езици. Според екипа на гимназията с директор Даниела Колева въведените в учебния процес онлайн ресурси се използват за преподаване на дигитални умения, което води до отлични резултати и в онлайн обучението по време на пандемията от COVID-19.
Показателни за уменията на учениците свободно да използват цифрови инструменти и приложения за създаване на мултимедийни продукти, са проведените от тях открити практики за обучение. От своя страна, включените в Проекта учители мотивират учениците да покажат най-доброто от себе си в национални и международни състезания. Като влизат в ролята на ментори на своите колеги, те им помагат и чрез открити уроци, в които споделят новаторския подход в преподаването. Именно внедряването на CLIL (съдържание и езиково интегрирано обучение) присъства и в разработката на спечелилия проект. Подходът, при който чужд език се използва като инструмент в изучаването на неезиков предмет, като езикът и субектът имат съвместна роля.
В другите категории на Европейската награда за иновативно обучение 2023 България има още три отличени училища. В категория „Начално образование“ награда получава проектът на ОУ „Добри Чинтулов“ – Варна, „Успешни, Технологични, Различни, Ефективни (УТРЕ) – европейски будители в образованието“. В категория „Образование и грижи в ранна детска възраст“ печелившият български проект е „Учи и играй“ на ОУ „Антон Страшимиров“ – село Бохот, община Плевен. В категорията „Средно образование и училища за професионално образование и обучение“ награда взима проектът „Подобряване на професионалните умения чрез иновативни практики в Европа“ на Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово.
Връчване на наградата ще се проведе през ноември в Брюксел под егидата на еврокомисаря по иновации и научни изследвания, култура, образование и младеж.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg