Необходими са спешни мерки и за учителите, и за учениците. Това сочат анализите на две организации – ЮНЕСКО и Асоциацията на индустриалния капитал в България.
По повод Световния ден на учителя от международната организация посочват огромния недостиг на кадри в сферата на образованието по света. Необходими са 44 милиона учители, за да се постигне до 2030 г. целта за осигуряване на основно и средно образование за всички. Открояват се три основни фактора за създалата се ситуация: лоши условия на труд, високи нива на стрес и ниско заплащане. Предвид това ЮНЕСКО препоръчва на държавите седем мерки, за да стане учителската професия по-привлекателна. Например да се инвестира в подобряване на първоначалното обучение на учителите, да получават конкурентни заплати по отношение на други професии, изискващи подобни нива на квалификация.
На родна почва много тежък е проблемът с липсата на квалифицирани кадри на пазара на труда. За пореден път представителите на работодателите отбелязват, че сред основните пречки за ускорено нарастване на икономиката и БВП е недостигът на работна ръка. Като основният проблем, възпиращ увеличаването на производството, е не само липсата на квалифицирани млади хора, но и на какъвто и да е човешки ресурс. И от Асоциацията на индустриалния капитал предлагат 13 мерки за справяне с проблема – например ориентиране на държавния план-прием към търсени на пазара професии, преодоляване на т. нар. образователна бедност, спешно реформиране на системата на дуално обучение и други.
Проблемите в образователната сфера са идентифицирани от експертите. Остава най-важното – тяхното решаване час по-скоро, тъй като от това зависи бъдещето на всички нас. В буквалния смисъл на думата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg