Талантът се забелязва още в най-ранна възраст. Има хора, които просто го носят у себе си. Но ако не се трудиш всеки ден, няма да успееш да го развиеш и просто ще го похабиш“, разказва 26-годишната учителка по модерен танц в Националното училище за танцово изкуство в София Пепи Колева. На мнение е, че човек трябва да обича това, което прави, и да работи постоянно върху себе си. В практиката си е срещала и деца, които с цената на много усилия са постигнали страхотни резултати.
„Когато пораснат и осъзнаят, че за да станат по-добри, трябва да полагат усилия и имат мотивацията това да се случи, стават чудеса“, допълва тя. Разказва, че истински щастлива е тогава, когато види как едно дете пред очите ѝ израства за много кратък период от време. „Ролята на учителя е да покаже правилната посока, да покаже инструментите към успеха, а след това учениците сами продължават по пътя си“, казва младата учителка.
Самата тя танцува от много малка. Първо учи в хореографска паралелка в ОУ „Братя Миладинови“ в Бургас, а след това – в АЕГ „Гео Милев“. В гимназията магията на танца много ѝ липсва и затова в свободното си време решава да се запише в частна школа, където отново да се занимава с любимото си изкуство. Точно тогава решава да смени и стила – от народни танци преминава в модерни.
„Съвременният танц много пасна на характера и натурата ми. При него има голяма възможност за себеизразяване“, споделя тя. Тогава се случва още едно знаково за нея събитие. Отива да гледа представлението „I Wish“ с хореограф Петя Стойкова, която е и неин учител по танци. „Толкова много ми хареса и така силно ме докосна, че си казах, че искам да участвам в нещо подобно“, спомня си младата учителка. А когато много силно искаш нещо, то винаги се сбъдва. След две години Пепи Колева участва в това представление и взима окончателното решение, че в бъдеще няма да се занимава с нищо друго освен с танци.
И така заминава за Англия, за да следва „Съвременен танц и хореография“.
„След като се дипломирах, взех категоричното решение да се върна в България“, разказва тя. Първите три години се опитва да навлезе в танцовата сфера и паралелно с това започва да преподава английски език на деца на възраст от 5 до 10 години в езикова школа. „Времето неусетно летеше и в един момент реших, че трябва да съсредоточа всичките си усилия и време само в танцовата си кариера.
И нещата си дойдоха от само себе си – в момента, в който реших да се откажа от преподаването на английски език, на следващия ден получих обаждане от Националното училище за танцово изкуство, че търсят учител по заместване“, споделя Колева. Работи там от втория срок на учебната 2021/2022 г.
Признава, че да си учител на малки деца и на големи, вече осъзнати хора, е много различно. В момента тя води часовете по модерен танц и импровизации в X, XI и XII клас. „Подходът и комуникацията са на друго ниво“, категорична е тя. Освен това в сферата на танцовото изкуство младата учителка се чувства далеч по-уверена. На мнение е, че много по-лесно се работи с ученици, които знаят какво искат. Възпитаниците на Националното училище са точно такива. Те много добре осъзнават с какво искат да се занимават в бъдеще, и точно заради това са мотивирани и амбицирани по пътя на сбъдването на своите цели и мечти.
„Като млад учител, усещам доверието им. Често чувам от тях, че са благодарни, че ги разбирам и говоря на техния език. А аз, от своя страна, се опитвам да направя учебния процес по-лесен и приятен за тях“, казва моята събеседничка.
В училище Пепи прекарва много време с учениците си. Обикновено репетициите са дълги и много на брой. Отделно заниманията не протичат по познатия начин – класна стая с чинове и бяла дъска. Естеството на танца изисква и много работа в екип. „Творческата работа сближава хората“, категорична е събеседничката ми. Често влиза в ролята и на приятел на децата. Те се обръщат към нея с всякакви въпроси, споделят тайни, трепети и търсят съвет в трудна житейска ситуация. Понякога в класа не всички ученици се харесват и разбират. И това е съвсем нормално. Но една от целите на младата учителка е да научи учениците си да игнорират недоразуменията помежду си в името на танца. Това умение ще им бъде изключително необходимо и в бъдеще. Няма как да работиш само с хора, които харесваш. Затова трябва да се научиш да се отнасяш професионално към всичко, с което се захващаш.
„Нашата задача е не само да ги научим да танцуват и да познават материята, но и да се научат на работна етика. Стремим се да ги подготвим за всичко, което ги очаква в живота след училище“, категорична е преподавателката. Разказва, че упражненията за сплотяване и творческа работа в практиката много ѝ помагат. Те научават учениците да контролират емоциите си и да поставят разума пред чувствата.
Традиционно в училището се организират два големи концерта. Първият е за Коледа, а вторият – за края на учебната година. Програмата им се състои изцяло от изпълненията на учениците от трите специалности – класически танц, български танци и модерен танц. „Винаги очакваме тези изяви с нетърпение. Това е моментът, в който децата виждат както плода на собствения си труд, така и работата на съучениците си“, казва Пепи. Това е времето, в което могат да си сверят часовника. Разбира се, на учениците от НУТИ не им липсват участия по различни поводи в рамките на цялата учебна година. Те редовно имат представления в цяла България. Последното от тях е церемонията по връчването на годишните награди на професионалната танцова общност „Импулс 2023“ в Народния театър.
Извън часовете в училище Пепи Колева преподава в школа за танци на деца от 5 до 13 години. Защото определено е решила да не се разпилява, а да се занимава само с това, в което е най-добра. А когато плуваш в свои води, нещата се получават. Сега мечтае да продължи да преподава. Преди три години изобщо не си е представяла, че ще работи като учителка, но сега не може и да си помисли да се занимава с друго. „На моменти е много трудно, но през по-голямата част от времето е прекрасно. Щастлива съм, че мога да дам нещо от себе си на учениците си“, казва Пепи Колева.
В личен план си е поставила още една цел – да дебютира като хореограф на собствена постановка. И както всичко до момента, вярва, че и това ще се случи съвсем скоро. „Когато искаш нещо силно и знаеш как да го постигнеш, то винаги става реалност“, казва младата учителка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg