Кюстендилски деца учиха от учебници за четвърто отделение, издадени през 20-те и 30-те години на миналия век, които са част от архивен фонд 295К „Близнаков, Тодор Николов“ на Държавния архив – Кюстендил. Учениците от IVГ клас от ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ – Кюстендил, с преподавател Румяна Рапатинска имаха възможността да се докоснат до читанка, естествознание, практическа геометрия и упражнения по граматика с автори Елин Пелин, Ран Босилек, кюстендилеца Тодор Близнаков и др. Децата започнаха да четат от учебниците и с изненада се обръщаха към своята госпожа, за да ѝ покажат литературни произведения, които и те са изучили в клас.
Сами прочетоха от главен списък на учениците имената на предметите, по които са усвоявали знания учениците от първо „г“ отделение през 1895/1896 учебна година. Видяха поздравителна картичка, написана от Владимир Димитров-Майстора, снимка на дядо Ильо войвода, писмо на кюстендилски депутат в Учредителното събрание в Търново от 17 април 1879 г. Разгледаха албум със снимки от живота на Първа средищна прогимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Кюстендил, с директор Димитър Караиванов, внук на баба Неделя Петкова, и други документи.
Децата се запознаха и с дейността на Държавните архиви и с професията архивист. Учениците с интерес разгледаха изложените изобразителни документи по темата „Артархив“ по повод Професионалния празник на българските архивисти –
10 октомври. Научиха, че кюстендилските архивисти отбелязват двоен празник, защото през настоящата 2023 г. Архивът навършва 60 години от създаването си.
„Специално за тях подбрахме интересни документи и снимки, с които да получат представа за многообразието от документи, които съхраняват държавните архиви. Запознахме ги и с правилата за ползване на архивни документи в читалнята. Времето се оказа недостатъчно… но, винаги са добре дошли отново при нас!“, обявиха служителите от Държавен архив – Кюстендил.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg