Ученици и учители от Профилираната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Казанлък посрещнаха Деня на народните будители с редица интересни и много различни инициативи. „Опитахме се да избягаме от традиционните и добре познати формати, като изработването на плакати например“, разказва за в. „Аз-буки“ учителката по български език и литература в училището Валентина Койчева.
Тя посочва, че заедно с децата учителите са подготвили Книга за будители. В нея се съдържат както факти и данни за Деня на народните будители – 1 ноември, така и мнението на техните ученици за съвременното будителство, за учителя и училището на новото време. Информацията е получена въз основа на анкети, попълнени от всички ученици от 15-те паралелки в гимназията. Допитването е направено в рамките на часа на класа. Идеята за инициативата е на преподавателката по български език и литература в гимназията Мариела Аргирова, а данните обработва Валентина Койчева.
Обобщените данни са повече от любопитни. Оказва се, че днес будителите се опитват
да решават проблеми свързани с расизма, да помагат на деца, затрудняващи се с ученето, и да работят в посока реновиране на образователната система. Такива са най-често срещаните отговори на осмокласниците. Около подобни предложения се обединяват и учениците от X и XI клас. Те са на мнение, че реформите в образователната система трябва да продължат, за да може училището да става все по-привлекателно място за младите хора. Зрелостниците смятат, че съвременното будителство трябва да помага за приемането на предизвикателства и насърчаване на инициативността сред обществото.
„Децата ни имат много съвременна визия за училището на бъдещето. Всички те се обединяват около идеята, че в клас трябва да се търсят решения на актуални обществено значими проблеми“, допълва Койчева.
Почти всички ученици в гимназията си представят училището на бъдещето иновативно, модерно, с електронна система, виртуална реалност и класна стая. Желанието на осмокласниците и десетокласниците е часовете да са по-кратки и да започват по-късно. Около предложение за ограничаване на мобилните устройства, часове по етика, посещаване на повече социални, културни и исторически обекти се обединяват част от десетокласниците. Индивидуалният подход към всеки ученик също е от съществено значение според учениците от IX клас.
„Интересното е, че учителят на бъдещето трябва да бъде перфектният баланс между приятел и учител. Децата смятат, че трябва да бъдем строги, но в същото време добронамерени. От опит казвам, че този модел работи. Учениците трябва да усещат, че всичко, което правиш, е за тяхно добро“, казва учителката.
В последния въпрос от анкетата е трябвало да се посочат поне по пет имена на съвременни будители. Сред отговорите присъстват учители, лекари, полицаи, пожарникари и хора на изкуството. Като съвременни будители възпитаниците на гимназията посочват и имената на личности с принос в различните сфери на живота у нас и по света – Григор Димитров, Ивет Лалова, Станка Златева, Валя Балканска, Теодосий Теодосиев, Георги Господинов, Мария Лалева, Виктория Бешлийска, Илън Мъск, Малала Юсуфзай, Грета Тунберг, Марк Зукърбърк и Мишел Обама.
Отбелязването на Деня на народните будители в училището не спира дотук. По инициатива на учителите по история и цивилизации Ваня Георгиева и Николай Марков гимназистите изработват презентации за част от будителите в Казанлък. Ученици от X клас разказват пред съучениците си за бележити личности като акад. Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски-Чудомир, Петьо Ганин, Иван Милев, д-р Христо Стамболски, Петър Топузов и Иван Хаджиенов. Информацията за делото и живота им събират сами, прецизират и презентират. И когато говорим за значими имена в родната история,
редно е те да бъдат представени на място с голямо историческо съдържание.
Лекцията на тема „Будители от Казанлък и региона“ се провежда в гимназията съвместно с Историческия музей „Искра“ в Града на розите. „Всички тези казанлъчани са оставили дълбока следа в нашата история“, разказва Койчева.
Освен това в страницата на училището в социалните мрежи цялата седмица преди 1 ноември се публикуват четения от гимназисти на известни творби на български писатели. В инициативата се включват деца от VIII, IX и XII клас, а идеята е на учителите по български език и литература в школото Златка Манева, Стела Томова и Светла Димова.
Кулминацията на празника е раздаването на портрети на значими личности и будители в центъра на града. Инициативата е съвместна между учениците от XI клас и петимата преподаватели по български език и литература в ПХГ „Св. св. Кирил и Методий“. „Миналата година раздадохме около 500 брошури. Тази година са със 100 повече“, завършва Койчева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg