Проф. д-р Георги Вълчев ще ръководи Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в следващите 4 години. Той бе избран от Общото събрание за ректор на най-старото ни висше училище със 198 гласа „за“. Другият кандидат, достигнал до балотажа – акад. проф. д.фз.н. Николай Витанов получи 152 гласа в своя подкрепа.
На първия тур проф. Георги Вълчев получи 125 гласа, акад. Николай Витанов – 95, проф. Милен Замфиров – 79, проф. Климент Найденов – 64.
Проф. Георги Вълчев благодари за доверието и подкрепата и посочи, че да представляваш най-старото, най-авторитетното висше училище – университета на България, е чест и отговорност. „Мога да ви уверя, че ще отдам всичките си сили, за да вървим напред“, каза проф. Вълчев. Той получи ключа на Университета от своя предшественик проф. Анастас Герджиков с пожеланието да е здрав, да има мъдрост, железни нерви и да използва този ключ, за да отключва врати, а не да ги заключва.
Пред журналисти новоизбраният ректор коментира, че приоритетите му са много, но ще се започне с най-важното – с работа по проблемите, които са свързани с финансовото състояние на Университета. „Университетът е огромен и е сложен механизъм и всекидневието ни поглъща изцяло. Вероятно една от важните задачи ще е да направя среща с факултетите, да подберем екип от заместник-ректори, който да подпомага цялостната дейност, защото един ректор представлява университета, но без добър екип не би могъл да свърши много работа“, заяви проф. Вълчев, цитиран от БТА.
При представянето на своята управленска програма пред академичната общност в седмиците преди избора новият ректор на Софийския университет посочи, че една от първите му задачи ще бъде да инициира и да участва активно в изработването на нова система за финансиране на висшето образование. „Защото, ако продължи този начин на финансиране, ситуацията се отразява навсякъде зле – във всички висши училища, не само в Софийския университет“, каза проф. Вълчев. По думите му това означава, че трябва да се промени заплащането на преподавателския труд, което към момента е унизително. Необходимо е да нараснат и стипендиите на студенти и докторанти.
Проф. Вълчев посочи като основен приоритет, който ще отстоява, съхраняването на човешкия и интелектуалния потенциал на Софийския университет, защото навлизаме в трудни времена, вещаещи намаляване броя на студентите. Той отбеляза, че по обективни причини студентите ще намаляват. И колкото да се работи за качеството на висшето образование и да се повишават стандартите и научноизследователската дейност, този проблем ще стои на дневен ред.
„Трябва да създадем нашите програми на английски или на друг език, за да можем да сме готови да приемаме чуждестранни студенти да се обучават в нашите факултети. В глобален мащаб проблемът с чуждестранните студенти става изключително актуален и Софийският университет трябва да изработи адекватна, последователна политика за привличане на студенти от чужбина. Софийският университет е лидер във висшето образование в България и не дава по-лошо образование от средноевропейските университети“, заяви проф. Вълчев.
За председател и заместник-председател на Общото събрание на Софийския университет бяха избрани проф. д-р Александър Николов (Исторически факултет) и доц. д-р Трифон Трифонов (Факултет по математика и информатика).
Кой е новият ректор?
Проф. Георги Вълчев е роден на 6 март 1962 г. През 1988 г. завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“, магистър по история с втора специалност философия. През 1998 г. получава образователната и научна степен „доктор“ в Софийския университет, Център по културознание. От декември 2015 г. е заместник-ректор на Софийския университет по учебната дейност – докторанти и продължаващо обучение.
В периода 1992 – 2007 г. е последователно специалист, главен експерт и директор на отдел „Култура и вероизповедания“ и на дирекция „Образование и култура“ на Община Стара Загора. От 2002 до 2010 г. е главен асистент, от 2010 г. – доцент в катедра „История и теория на културата“ на Философския факултет на Софийския университет. През 2023 г. е избран за професор.
Заместник-декан на Философския факултет по учебната дейност (2011 – 2015 г.). Ръководител на катедра „История и теория на културата“ (2011 – 2019 г.). Научен секретар на катедра „История и теория на културата“ (2003 – 2011 г.). Ръководител е на магистърската програма „Мениджмънт и социализация на културното наследство“.
Член на Факултетния съвет на Философския факултет от 2011 г. и на Академичния съвет на Софийския университет от 2019 г.
Член на Съюза на учените в България, на „Алианс Франсез“, на Общобългарския комитет „Васил Левски“ и на Националния форум „Културно наследство“. Автор на множество научни публикации, съставител и редактор на сборници и книги. Владее френски и руски език.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg