Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ представи първата самостоятелна образователна телевизия в България. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, ректорът на Пловдивския университет проф. д-р Румен Младенов и журналистът Симеон Идакиев.
Проектът се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост, Стълб 2 – „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“.
„Амбицията на ТВ ПУ не е да се конкурира с другите телевизии, а да създава образователни ресурси“, заяви проф. д-р Александър Илиев при представянето на първата самостоятелна телевизия на висше училище в България. И добави, че в нея няма да присъстват три неща – реклами, лоши новини и предавания с ниска естетическа стойност. „Ще запазим академичния дух на нашите предавания“, подчерта проф. Илиев.
Замисълът е ТВ ПУ да бъде интернет базирана, за да бъде достъпна от всяко мобилно устройство. Медията ще има 270 предавания и 9 рубрики: „Събития“, „Интервюта“, „Уроци“, „Екология“, „Наука“, „Продукция“, „Проекти“, „Кандидат-студенти“ и „Анкети“. В тях ще се популяризират образователни програми и академични постижения, като ще се набляга на културни и развлекателни събития, за да се ангажира студентската общност. Ръководството на Университета желае да направи ПУ „Паисий Хилендарски“ бранд, който успешно да се продава и чрез собствената си медия.
„Приветствам всичко, което се случва в моя университет“, заяви министър Цоков, след като изгледа 20-минутен филм презентация как ще изглежда телевизията на Пловдивския университет и с каква насоченост ще бъдат предаванията в нея. В проекта за изграждане на университетската медия министърът видя възможност за връзка между висшето и средното образование. Той изрази надежда, че с развитието на проекта в бъдеще ще се даде съвременен поглед на различните области на науката в една обща екосистема – наука, образование и социални взаимодействия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg