Традициите са живи и грижливо пазени в ДГ „Детелина“ в Поморие. Дни преди 24 декември малчуганите от група „Мечо Пух“ направиха възстановка на един от най-светлите български празници – Бъдни вечер.
„Всъщност думата „традиция“ означава обичаи, предавани във времето.
А самият празник Бъдни вечер носи със себе си чувство за стабилност и за свързаност на семейството в едно“, разказва за в. „Аз-буки“ учителката от ДГ „Детелина“ в Поморие Таня Войнова. Идеята за представянето на този обичай е съвместна с другата учителка в групата „Мечо Пух“ – Ирина Дучева.
И двете имат еркечки корени. Новото име на селото е Козичино, но е известно със старото си – Еркеч. За него са писани много книги от езиковеди, етнографи и историци. Селото играе голяма роля за опазване на българския дух и традиции с уникалните си обичаи, говор и обредност. „Така решихме да включим в нашия празник и автентична коледарска песен оттам, както и автентичен кравай, който коледарите да благословят“, обяснява Войнова. В това им начинание огромна помощ им оказва Катя Хараламбова – секретар на читалището на с. Козичино. Заедно с майка си тя изработва коледния кравай, който по традиция е с много богата украса – питка, босилек, нанизи пуканки, чимшир и китка, наредени по много красив начин.
В подготовката за празника активно участие взимат и родителите на децата. Те на драго сърце приемат задачата да украсят сами калпаците и гегите на коледарите по модел. „За тях беше много интересно предизвикателство, повечето не бяха правили подобно нещо“, споделя Таня Войнова.
За тържеството не се готвят дълго. Участие в него взимат 27 от общо 33-те деца в групата. За съжаление, в този ден 6 са болни и не успяват да се включат във възстановката на обичая. „Запознахме децата с традициите за Бъдни вечер. Нямаше точен сценарий, по-скоро беше импровизация. Важно беше да научат кое и защо се прави – подготовката на домакините, преди да посрещнат коледарите, какво се слага на софрата, защо празнуваме Коледа, защо коледарите обикалят и пеят в къщите“, обяснява Таня. Ирина Дучева също благодари на децата, които жадно попиват разказите за традициите на празника, и допълва: „Много бързо и с голямо желание заучиха песните и пресъздадоха атмосферата на българската къща от миналото“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg