Националният дворец на децата проведе трета междуинституционална квалификация за работещи в центровете за подкрепа за личностно развитие
Над 60 педагогически специалисти – директори, хореографи, корепетитори, диригенти, вокални педагози, ръководители на театрални формации, от центровете за подкрепа за личност-
но развитие в цялата страна се включват в третото междуинституционално обучение и обмяна на опит в областта на танцовото, музикалното и театралното изкуство, организирано от Националния дворец на децата.
При откриването на обучението в Националния учебно-логистичен център на БЧК в с. Лозен са изказани благодарности на Министерството на образованието и науката за предоставените възможности за участие на ЦПЛР в национални програми на МОН и специално за направените допълнения в Националната програма „Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците“, както и на регионалните управления по образованието за подкрепата и съдействието, които винаги оказват.
Подчертано е, че със съдействието на Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ до всички образователни институции своевременно достига полезна информация за развитието на процесите, протичащи в системата на предучилищното и училищното образование, за възможностите за квалификация и кариерно развитие на педагогическите специалисти, за проведените инициативи, за постиженията на учителите, на децата и учениците.
В рамките на обучението проф. Анелия Янева (Институт за изследване на изкус-
твото – БАН, и ЮЗУ „Неофит Рилски“, специалност „Съвременна хореография“) представя „Принципи на отбутване и приземяване в класическия танц“, а Антоанета Асенова – заместник-директор и педагог по танци в Националното училище за танцово изкуство, се включва с темата „Методика на обучението в областта на българския фолклор“. Темата „Телесна експресия и сценично общуване“ представя проф. Велимир Велев – ръководител на катедра „Драматичен театър“ и на специалност „Театър на движение – невербален театър“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Енчо Данаилов (Бате Енчо), който ръководи шоу-студио „Звездни мигове“ в НДД, представя „Наблюдение, съпреживяване, вживяване в театралната практика за работа с деца“. А Димитър Желев изнася практически урок по основи на уличните танци: хип-хоп, попинг, локинг и хаус. В рамките на обучението се провеждат много демонстрации, в които активно се включват почти всички участници.
Представени са и редица добри практики, сред които Снежана Бечева и Борислава Бечева-Георгиева – ръководители на студио за модерен балет „Цветни мечти“ в НДД, представят модерни техники за танцуване. Лариса Георгиева от ЦПЛР – ЦИКО, София, демонстрира видеоматериали от постановки на ВТФ „Врабчета“, а Геновева Спасова от ЦПЛР – ЦРД, Враца, запознава участниците със свои методи на работа в областта на народните танци. Екипът на танцовия състав към Детско-юношеския фолклорен ансамбъл „Изворче“ в НДД – акад. Красимир Петров, Симона Андонова и Борислав Мутафчийски, представят „Практиката в ДЮФА „Изворче“ при създаване на нови произведения“ с демонстрация на нови танци и хореографии. От своя страна, Александър Кочков – диригент на хор „Бодра смяна“ в НДД, споделя добри практики от проекта „България – Норвегия пеят“ и свои методи на работа. Емил Струнджев – ръководител на детска вокална група „Сладки пуканки“ в НДД участва с темата „Професионални и творчески предизвикателства пред ръководителя на детска вокална група“.
Проведена е и дискусия на тема „Обучение по актьорско майсторство в ЦПЛР – правоговор, избор на репертоар, мотивиране на учениците, критерии за художествени постижения“.
По време на форума са направени и редица предложения, сред които НДД да провежда подобни форуми за обмяна на опит и добри практики по-често от веднъж в годината.
„Изключително успешното обучение отново показва, че за педагогическите специалисти е много полезно и важно да участват в подобни форуми, на които могат да си „сверят часовниците“, да добият вярна представа за степента на своето професионално развитие и израстване. Да представят себе си и своята дейност, да се похвалят с постиженията на своите ученици, да споделят трудности и начини за тяхното преодоляване, както и да научат много нови неща. Вярвам, че подобни дейности ще стимулират педагогическите специалисти към непрекъснато повишаване на квалификацията“, коментира Татяна Досева – директор на Националния дворец на децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg