Стоян СТОЯНОВ
Българската асоциация на софтуерните компании започна поредица от срещи с технологичните училища в страната с идеята да проучи детайлно техните модели на работа и те да бъдат мултиплицирани. По нейни оценки не само секторът, но и бъдещето на икономиката ни се нуждаят от минимум още 10 технологични училища у нас.
Първият разговор е с Технологичното училище „Електронни системи“ към ТУ – София, което заедно с друго звено на Университета – Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, доказват с работата си успешна формула за качествена подготовка на кадри за ИТ сектора в сътрудничество за него.
Създадената през 2018-а ПГ по компютърно програмиране и иновации в Бургас и през 2020-а ПГ по компютърни науки и математически анализи в Стара Загора също набират скорост и стават желан партньор на компании от ИТ бизнеса. И защо да не се превърнат също в университетски училища, което ще улесни използването на базата, програмите и преподавателите на местните висши училища.
Моделът на подобна симбиоза на средното и висшето училище се е доказал по света, а вече и у нас, и си струва да се помисли как да бъде разширен. Още повече, той ще осигурява кадри и основа за развитието на ИТ индустрията, която се затвърждава като един от водещите работодатели в страната. Секторът продължава да расте, като приходите на компаниите с предимно софтуерна дейност за 2022 г. надхвърлят
7,3 млрд. лв. и осигуряват до 4,5% от БВП. Тези приходи се генерират от 50 хил. души, наети в софтуерните компании. А очакванията на БАСКОМ са, че в следващите години ще са необходими още 34 хил. новонаети служители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg