Националната търговско-банкова гимназия чества 110 години от създаването си
Зина СОКОЛОВА
На 25 февруари се навършват 110 години от основаването на Националната търговско-банкова гимназия през 1913 г. като Търговска гимназия на Софийската търговско-индустриална камара. Идеологът за това е Иван Грозев – интересна и колоритна личност в българската история, съратник на Васил Левски, първият председател на Софийската търговско-индустриална камара. Част от тържественото честване на 110-годишнината ще бъде поставянето на паметна плоча за него на входа на училището, за да знаят учениците откъде е дошла идеята за създаването на гимназията.
По-късно Търговската гимназия се разделя на две – девическа и мъжка. Девическата търговска гимназия става търговски техникум (днес Националната търговско-банкова гимназия), а мъжката гимназия – икономически техникум (днес Национална финансово-стопанска гимназия).
На юбилея са посветени две големи събития – тържествено събрание и концерт в Софийската опера, подготвен от талантите на гимназията, както и панаир на учебните фирми, който започва на 24 февруари в „Интер Експо център“. Там своята дейност ще представят учебните предприятия на гимназията, които са общо 60. Това е най-големият брой на учебни предприятия в едно училище в света. В проекта, по който тук се работи вече от 24 години, в учебни предприятия са обхванати всички ученици от X до XII клас. Всяка паралелка се дели на две и в зависимост от специалността си правят две учебни фирми, две учебни банки или две учебни застрахователни компании. Любопитен факт е, че учебни банки в света за първи път се създават именно в Националната търговско-банкова гимназия. Това става през 1997 г. Тогава преподавателката Даниела Манчева пробира идеята си дали може да създаде учебни банки, и се убеждава, че те могат да съществуват. Изминалите оттогава години го доказват.
На панаира учебните фирми от гимназията се състезават помежду си. Началото на тази традиция е поставено през 2000 г.
Всички формирования имат собствен щанд, който трябва да аранжират – едно от състезанията е за аранжиране на щанд. Състезанията започват от началото на януари. Прави се каталожна страница, после каталог на фирмата или тарифа на банката или застрахователната компания, рекламни материали. Има състезание за мултимедийна презентация, с която трябва да се представи дейността на фирмата или банката на съответния чужд език, който учениците изучават. В гимназията се изучават интензивно пет чужди езика – английски, немски, френски, испански и руски. Победителите от вътрешния панаир се състезават на Международния панаир на учебно-тренировъчните предприятия в Пловдив, а първенците от панаира в Пловдив – на международни състезания в чужбина.
„Съществува световна мрежа на учебните предприятия – PEN Worldwide, в която членуват всички национални централи – разказва Емилия Иванова. – Международната ѝ централа се намира в Германия.
В PEN Worldwide участват повече от 7000 предприятия от 40 страни на пет континента. Днес в почти всяко икономическо училище има такива учебни фирми.“
От 1997 до 2023 г. в НТБГ са създадени повече от 500 учебни предприятия. През настоящата учебна година в училището работят 20 учебни банки, 6 учебни застрахователни компании, 34 учебни фирми. Учебните формирования имат 53 ментори и спонсори – банки, фирми и организации. През годините са създавани и застрахователни компании и учебни митници, учебна централна банка, учебна търговска палата, учебен съд.
Повече от 2000 ученици са взели участие в 76 международни панаири и икономически състезания от 2000 г. до 2022 г. (през 2021 г. и 2022 г. в електронна среда). Получени са повече от 400 лични и отборни награди от САЩ, Швейцария, Германия, Австрия, Франция, Испания, Финландия, Словакия, Латвия, Коста Рика.
Подготвя се участие на два отбора в Международния панаир в Барселона, Испания, през март 2023 г. и на два отбора в Международния панаир в Ню Йорк, САЩ, през април 2023 г.
„Участието в международни панаири изисква сериозна подготовка и ресурс – подчертава Емилия Иванова. За такива тежки пътувания логистиката е сложна, защото не става дума за отбор по общообразователен предмет, където учениците отиват и решават казуси и задачи. Трябва да занесем целия щанд, с рекламните материали, каталозите на фирмите, за самите щандове се заплаща, налага се да плащаме по летищата свръхбагаж. Цялата експозиция се пренася, а освен практическата част – изложението, по същото време се провеждат и много теоретични състезания. Разрешават се бизнес казуси в областта на финансите, маркетинга, човешките ресурси и др.
Учебно-практическата дейност обхваща целия училищен живот, подчертава директорката. В началото на всяка учебна година в Х клас започват да регистрират учебните предприятия. После започват подготовката и междинните състезания за училищния панаир, следват за Пловдивския и други международни панаири. Непрекъснато има събития, което засилва и конкуренцията в класовете, между класовете. Това е важно за учениците, които учат в бизнес училище. След като завършат гимназията, те вече са готови да направят собствени фирми.
От основаването ѝ досега гимназията са завършили над 30 000 души, което се равнява на малък български град. В момента тук се предлагат шест специалности: „Банково дело“, „Застрахователно дело“, „Оперативно счетоводство“, „Бизнес администрация“, „Електронна търговия“ и „Икономическа информатика“.
Националната търговско-банкова гимназия е най-голямото професионално училище в България – 1327 ученици се обучават в 50 паралелки. Интересът към нея е голям.
Приемният бал е един от най-високите в София, а за професионално училище е най-високият
в страната.
„Доволни сме от постиженията на нашите ученици – подчертава Иванова. – Средният успех на гимназията през последните 15 години е между 5,45 и 5,65.
В момента 80% от учениците ни получават стипендия – средният успех на повече от половината паралелки е отличен. Тази година дори се наложи да направим известно ограничение, защото няма средства за всички отличници. Затова стипендии ще получават учениците с успех над 5,65, а не над 5,50, както е по правило.“
Последните големи успехи на училището са през миналата учебна година, когато отборът по статистика става европейски шампион в голямо състезание, в което участват над 10 000 ученици от цяла Европа.
Възпитаници на гимназията са първенци в националното състезание по счетоводство.
„Тук се учи много, тежко училище е – казва Иванова. – Във всяка специалност има по около 20 предмета по професионална подготовка освен общообразователните. Учениците завършват със задължителен държавен изпит по теория и практика на професията. Тази година всички са избрали да защитят дипломен проект, както беше и миналата година. В момента текат консултациите, а това изисква голяма организация в цялото училище, защото всеки наш випуск е от 10 паралелки. Много учители са ангажирани с подготовката на учениците от XII клас. Искам да споделя и нещо, което винаги сме казвали от професионалните училища: че има известна несправедливост към нашите ученици. Например за средна оценка от държавния зрелостен изпит по български език са достатъчни 30 точки. А за Среден 3 от държавния изпит по теория и практика на професията са необходими 50 точки. Нашите ученици са по-натоварени и е донякъде несправедливо спрямо тях тройката да е толкова нависоко по отношение на държавния зрелостен изпит. Моето мнение е, че двете скали трябва да се изравнят и средната оценка от всички държавни изпити – зрелостни и квалификационни, да е 50 точки.“
Най-големите предизвикателства пред Емилия Иванова и нейния екип са свързани с осигуряването на нормален учебен процес, с нормално финансиране, с участия в проекти. Макар в момента да се говори, че административната тежест е намаляла, това съвсем не е така, категорична е тя. Тя не намалява, а се променя. От хартиена административна тежест става електронна административна тежест.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg