Инвестицията за близо 80 млн.лв. е по Националния план за възстановяване и устойчивост
Близо 80 млн.лв. по Плана за възстановяване и устойчивост се насочват за изграждането на минимум 8 нови сгради на общински училища и на поне осем детски градини в четирите най-големи общини в страната – София, Пловдив, Варна и Бургас, в които в резултат от трудова и социална миграция е съсредоточена голяма част от населението на страната.
Процедурата чрез директно предоставяне на конкретни крайни получатели е открита от Изпълнителната агенция „Програма за образование“. Крайният срок за подаване на предложения от общините е 29 май 2023 г. Новите сгради на училища и детски градини трябва да бъдат завършени и въведени в експлоатация не по-късно от 31 май 2026 г.
Процедурата за 79 992 000 лева с ДДС се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. От тях 66 660 000 лв. са средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, а държавата ще поеме ДДС от 13 332 000 лв.
В рамките на процедурата ще се подкрепят дейности по два компонента. Единият е за 53 328 000 лева и предвижда изграждане на нови сгради на съществуващи общински училища. По него се предвижда финансиране на две дейности – за проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация / издаване на разрешение за ползване на нови сгради на училища, както и за доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане за сградите/помещенията (без STEM среда) на училището.
По втория компонент ще се инвестират 26 664 000 лева в изграждане на нови сгради на общински детски градини, като отново ще се финансират проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация / издаване на разрешение за ползване на новите сгради, както и доставката и монтажът на оборудване и обзавеждане.
Максималният размер на финансиране по Компонент 1 на процедурата е 13 332 000 лева с ДДС за предложение, включващо изграждането на нови сгради на минимум 2 съществуващи общински училища на територията на всяка от четирите общини – Столична, Пловдив, Варна и Бургас. По Компонент 2 той е 26 664 000 лева с ДДС за предложение, включващо изграждането на нови сгради на минимум 8 общински детски градини на територията на Столична община, от които минимум четири сгради с капацитет пет и повече групи.
Максималният размер на средствата, които се предоставят по настоящата процедура за проектиране, строителство, въвеждане в експлоатация и оборуд-
ване/обзавеждане на една нова сграда на училище, е 6 600 000 лева, 2 600 000 лева за детска градина с капацитет до 4 групи (включително) и 4 000 000 лева за детска градина с капацитет 5
и повече групи.
В случай че средствата за изграждане на новите сгради надхвърлят максималния размер на финансиране на предложение по процедурата, разликата следва да се финансира със средства извън средствата от Механизма за възстановяване и устойчивост. За целта кандидатът следва да представи решение на Общинския съвет за осигуряване на необходимите средства.
Специфичните цели на процедурата са подкрепа за преминаването към едносменен режим на обучение в училища на територията на четирите общини, за преодоляване недостига на места в детските градини на територията на Столична община с оглед създаване на условия за успешното въвеждане на задължителното предучилищно образование на децата, навършили 4-годишна възраст, както и за осигуряване на съвременна материална база, която гарантира здравословни и качествени условия за обучение в институциите в системата на предучилищното и училищното образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg