За учебната 2023/2024 година 548 български училища са със статут на иновативни. Това отбеляза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на Националната конференция с международно участие „Умения за иновации в образованието“. Във фокуса на събитието са професионалното развитие на педагогическите специалисти, ученето чрез игра и STEAM образованието.
„Образованието на XXI век е свързано с редица предизвикателства, а същевременно това е консервативна система. Тя обаче също се променя – в името на бъдещето на нашите деца и по-добрата им реализация“, подчерта министър Цоков. По думите му ковид пандемията е оказала влияние за бързо навлизане на повече дигитални решения. „Днес обаче е време на оценка и изолиране на тези, които не доведоха до очакваните резултати, както и до надграждане на добре работещите решения“, обясни министър Цоков.
В своето изказване той цитира Едуард де Боно и известната му мисъл, че „ако не проектирате бъдещето, някой или нещо друго ще го проектира вместо вас“. „Затова призовавам професионалистите и тези, които са част от образователната ни система, да бъдат тези, които да проектират бъдещето на образованието. Защото в противен случай има опасността някой друг да го направи вместо тях“, подчерта проф. Цоков.
Събитието събира на на 24 и 5 ноември в „Интер Експо Център“ в София над 400 директори на училища, учители, представители на институции, неправителствени организации, образователни експерти, медии и други заинтересовани лица. Организатор е Центърът за творческо обучение.
Форумът ще предостави възможности за диалог и обмен на добри практики в развитието на ключови умения на учители и ученици с подкрепата на технологиите и иновативни методи на преподаване. Ще бъде отделено внимание и на теми като мотивацията за учене през целия живот, технологиите в подкрепа на приобщаващото образование, STEM/STEAM образованието и проектно базираното учене, ученето чрез игра, както и социално-емоционалното образование.
Провеждат се презентации и панелни дискусии с водещи експерти. Представители на Google for Education ще покажат доклада си за бъдещето на образованието. Специален гост е Сорен Томсен, ръководител на въздействието на програмите на LEGO® Education, Дания. В световен мащаб той работи за въвеждане на ученето чрез игра като двигател на въздействие върху обучението, което вдъхновява и развива „строителите“ на бъдещето. Сред гостите са и други международни лектори като Олав Адами, основател на Fourcast for Education Белгия; Толга Йълдъръм, мениджър на международните програми за космическо обучение Space Camp Turkey, Гонзало Санчес от Edpuzzle и други. В панелни дискусии и през двата дни се включват директори и учители на училища и детски градини от София, Пловдив, Бургас, Хасково, с. Цонево, Видин, Карнобат, Свищов, Гоце Делчев, Русе, Габрово и други.
Във втория ден на конференцията в три зали ще се осъществят практически работилници и презентации. В зала „Учене чрез игра“ гостите ще участват в практическа работилница за кодиране и работа в екип с LEGO® Education за различните образователни етапи. В залата „Лидери в образованието“ ще се дискутират мотивацията и непрестанната квалификация на екипа. Ще бъде представена програмата за развитие на училищни лидери – Google Certified Trainers, както и практическа работилница „Пътешествие за лидери“. В зала „STEM и ПБО“ ще има открит урок по програмата „Умения за иновации“ на Intel, както и различни презентации и демонстрации на теми екологично образование, електрически STEM картинг, изкуствен интелект и други.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg