Двете учителки, разработили и публикували най-много уроци в платформата „Дигитална раница“ в цяла България, преподават в един клас в едно и също училище – ОУ „Христо Ботев“ в село Екзарх Антимово, община Карнобат.
Стоянка Митева, класен ръководител на учениците от II клас в училището, има одобрени и публикувани за национално ползване в платформата 41 дигитални урока по български език и литература, математика и родинознание – най-много от всички преподаватели по всички предмети в страната. Точно толкова е създала и публикувала след одобрение и учителката, която води занималнята на същия клас – Гергана Колева.
Двете преподавателки обаче не се конкурират, а напротив – взаимодействат си и се допълват, за да могат децата да усвоят максимално добре учебния материал.
„Самата платформа дава възможност уроците да бъдат използвани по много различни начини. Ако един урок бъде представен пред учениците в сутрешните часове за нови знания, след това част от него, заедно с упражненията, може да се използва за затвърждаване на наученото. В случай че учениците са пропуснали нещо от новия материал, с помощта на дигиталните уроци, които сме подготвили, ние го затвърждаваме и по този начин получаваме обратна връзка“, споделят учителките.
Те проявили интерес към „Дигитална раница“ през пролетта тази година, когато им била представена платформата. „Искахме да предоставим на нашите ученици нещо ново – интерактивно, дигитално съдържание, което да приложим през тази учебна година, за да привлечем още повече тяхното внимание и интерес“, разказват учителките. По думите им учениците са били изключително развълнувани от нововъведението. „С голямо желание се включват, работят в упражненията. Мисля, че е доста по-лесен и достъпен учебният материал за тях. Освен това са много по-активни“, споделя Гергана Колева.
Постепенно и други преподаватели в училището проявяват интерес към „Дигитална раница“ и възможностите, които дава тя. За създаването на дигитални уроци учителите по всички предмети в цялата страна разполагат с огромен набор от електронни образователни ресурси – презентации, 3D модели, анимации, видео и др.
Те могат да предоставят разработените от тях уроци за свободно ползване в платформата. Ако те бъдат одобрени и публикувани в платформата, авторите им имат право на заплащане в размер на 179 лева за всеки урок.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg