Първата регионална иновационна долина в България ще бъде открита в Пловдив през октомври 2023 г. Тя ще работи в областта на биоикономиката и храните и ще бъде една от стоте такива структури в целия Европейски съюз. Това обявиха след срещата си новият български еврокомисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова и премиерът акад. Николай Денков.
„Целта на инициативата е да се помогне най-вече на малките и средните предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и по този начин да се насърчи предприемачеството“, обясни Илиана Иванова. Търсеният краен резултат е по-голям икономически ръст в съответните региони.
Като специфична слабост на България министър-председателят посочи недостатъчно добре регламентираните възможности за превръщането на научните изследвания в иновации. „Вече повече от 10 години различни правителства говорят за Закон за иновациите, но такъв все още няма. Нямаме регламент за защита на интелектуалната собственост от гледна точка на научните иновации и за връзката между наука и иновации“, обясни акад. Денков. За да преодолее тази празнина, правителството е подготвило проектозакон за научните изследвания и иновациите, който ще се гласува в Министерския съвет в следващите седмици и ще бъде внесен в Народното събрание.
Освен аграрна в Пловдив България ще има и водородна иновационна долина в Стара Загора, която е свързана с енергийния преход в най-големия въглищен регион в страната, съобщи още премиерът. Българската икономика има нужда от евтина енергия, за да бъде конкурентоспособна, но в средносрочен и дългосрочен план токът от въглищните централи ще бъде неконкурентоспособен спрямо другите технологични алтернативи. Затова трябва да развиваме и възобновяемите енергийни източници, добави министър-председателят.
„Заявката на България за второто плащане по ПВУ е за 724 млн. евро. Тези плащания се извършват въз основа на изпълнени ключови етапи и цели. Колкото по-бързо българското правителство изпълни своите ангажименти, толкова по-сигурно е плащането да се случи“, каза Илиана Иванова. Тя изрази надежда, че това ще стане до края на тази година, и гарантира пълно съдействие от страна на ЕК при необходимост от допълнителна техническа помощ. Аз-буки
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg