Донка ТЪНКОШИЕВА
Световната седмица на предприемачеството има своя проява в Бургас. Това е инициативата иновационен лагер на тема „Храната на бъдещето в нашия град“, разработена от „Джуниър Ачийвмънт“.
Проявата има за цел да мотивира младите хора да бъдат креативни и да поемат рискове в интерактивна среда. Организатор и домакин на иновационния лагер за Бургас е СУ „Епископ Константин Преславски“.
В него участват ученици от училището домакин и от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Карнобат. Включиха се също студенти от специалност „Индустриален мениджмънт“ от Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас.
По време на лагера екипите трябваше да представят и защитят своята идея пред жури с председател доц. д-р Добромир Йорданов – преподавател в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“.
Първо място печели отбор Safety Wrap с девиз „Чиста природа, сигурно бъдеще“. Те предлагат нови биоразградими опаковки, изградени от царевично нишесте и биопластмаса. На второ място се класира тимът Eco Future с девиз „Надежда за по-добро и екологично бъдеще“. Трети са отбор Second life с апликация, която отчита количеството храна, което е рециклирано от потребителя, и отбор Metanoia, които представиха идея за бизнес организация, занимаваща се с компостиране.
Интерес предизвика фак-
тът, че поколението Z, което отдава важно значение на екологичните събития – промени в климата, натрупване на отпадъци в природата и замърсяване на въздуха, няма достатъчно доверие в процеса на рециклиране.
Иновационният лагер с мото „Бъдещето зависи от това, което правим в момента“ се проведе в рамките на Световната седмица на предприемачеството, организирана от „Джуниър Ачийвмънт – България“ под егидата на УНИЦЕФ. Всяка година се провеждат събития на местно, национално и световно ниво в 160 държави от всички континенти.
Кръговата икономика е алтернативно решение на сегашната линейна икономика, която се основава на мисленето „вземи, направи, използвай и изхвърли“. Тя е модел, изграден на принципите на елиминиране на отпадъците и замърсяването, запазване на продуктите и материалите, употреба и възстановяване на природните системи.
Иновационният лагер е нов образователен подход, разработен от „Джуниър Ачийвмънт – Янг Ентърпрайз Европа“ (JA-YE Europe), който развива пред-
приемаческите нагласи на младите хора, мотивирайки ги да бъдат изобретателни и да поемат рискове. Това се случва в интерактивна среда чрез подхода учене чрез правене.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg