Япония има желание да работи с български IT специалисти и експерти по ядрена енергетика. Това стана ясно по време на среща между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и делегация от Токайския университет, водена от председателя на настоятелството на Университета проф. д-р Кийоши Амада, съобщават от МОН.
Сътрудничеството между българското министерство и Токайския университет продължава вече 55 години. Освен обмен в академичната сфера, то обхваща и много други дейности, като съвместно изследване на тракийското наследство от японски и български учени, обмен по линия на детския радиохор и др.
„106 български студенти изучават японистика, а над 1000 ученици учат японски език“, отбелязва министър Цоков. Проф. Амада допълва, че всяка година в България се провежда конкурс по ораторско майсторство на японски език, в който голямата награда е посещение в Япония. „Има много деца, които говорят перфектно японски, въпреки че нито веднъж не са били в Япония“, изтъква той.
Проф. Амада споделя, че с него се е свързал министърът на търговията и индустрията на Япония Ясутоши Нишимура, който посети България през май тази година и е гостува на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Министър Нишимура отбелязал, че в нашата страна се обръща много сериозно внимание на изграждането и развитието на IT специалисти. Затова поискал съдействие от Токайския университет за обмяна на опит и работа с подобни експерти от България.
Министър Цоков поема ангажимент да съдейства за осъществяване на контакти между японската страна и български висши училища, предлагащи обучение в областта на високите технологии. Той инициира и среща на делегацията от Токайския университет с представители на INSAIT. Министърът предлага да се работи за съвместни програми за обучение, както и за обмен на студенти по IT специалности.
Проф. Амада споделя още, че Япония изпитва нужда от специалисти в областта на ядрената енергетика. Такива в България се подготвят в Техническия университет в София и в Софийския университет и там също ще бъдат търсени контакти за обмен на опит и информация.
Проф. Амада поздравява страната ни за спечеления златен медал от българските гимнастички на Олимпиадата в Токио през 2021 г. Домакин на състезанието по художествена гимнастика е град Имагата. „Жителите му толкова се зарадваха на спечеления от българския ансамбъл златен медал, че решиха да направят паметник на този медал, а Токайският университет финансира изработването му“, споделя проф. Амада. По думите му гимнастиката е станала популярна в Япония едва след като студентът от Токайския университет Моринари Уатанабе е дошъл да изучава този спорт в България. В момента той е председател на Световната федерация по този спорт, а предстои да се кандидатира и за председател на Международния олимпийски комитет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg