Наргес Мохамади – една от водещите ирански правозащитнички, която се бори за повече права на жените в родината си и за премахване на смъртното наказание, е носител на тазгодишната Нобелова награда за мир.
„Норвежкият Нобелов комитет реши да присъди Нобеловата награда за мир за 2023 г. на Наргес Мохамади за нейната борба срещу потискането на жените в Иран и борбата ѝ за насърчаване на човешките права и свобода за всички“, заяви при обявяването на наградата председателката на Норвежкия Нобелов комитет Берит Райс-Андерсен. Тя започна речта си с думите „Жена, живот, свобода“ – един от лозунгите на мирните протести срещу иранското правителство.
„Като ѝ присъжда тазгодишната Нобелова награда за мир, Норвежкият нобелов комитет желае да отдаде почит на смелата ѝ борба за правата на човека, свободата и демокрацията в Иран. Тазгодишната награда за мир е признание и за стотиците хиляди хора, които през изминалата година демонстрираха срещу политиките на дискриминация и потисничество на теократичния режим, насочени срещу жените. Единствено чрез приемането на равни права за всички светът може да постигне братството между народите, което Алфред Нобел се стреми да насърчи. Наградата за Наргес Мохамади следва дългата традиция, в която Норвежкият Нобелов комитет присъжда наградата за мир на хора, работещи за постигане на социална справедливост, човешки права и демокрация. Това са важни предпоставки за постигане на траен мир“, се казва в съобщението на комитета.
Мохамади е зам.-ръководителка на „Центъра на защитници на правата на човека“ – неправителствена организация, ръководена от иранската юристка, правозащитничка и носителка на Нобеловата награда за мир за 2003 г. Ширин Ебади. В момента Мохамади излежава няколко присъди в затвор в Техеран. Режимът в Иран я е арестувал общо 13 пъти, осъдил я е пет пъти на 31 г. затвор и 154 удара с камшик.
Наградата на Мохамади идва след миналогодишното широко протестно движение, което обхвана Иран след смъртта на 22-годишната иранска кюрдка Махса Амини, арестувана в Техеран за неспазване на строгия ислямски код за обличане и загинала, докато е в ареста на иранската нравствена полиция. „Движението ускори процеса на демокрация, свобода и равенство“, който сега е „необратим“, пише Наргес Мохамади до АФП от килията си миналия месец. Тя и три нейни съкилийнички изгарят забрадките си в двора на затвора, за да отбележат годишнината от смъртта на Махса Амини на 16 септември. Протестното движение „Жени, живот, свобода“ изведе за мирни протести на улиците стотици хиляди иранци, но бе репресирано брутално от властите в Техеран –според неправителствената организация Iran Human Rights силите за сигурност са убили 551 демонстранти, включително 68 деца и 49 жени, а близо 20 000 са арестувани.
„Тазгодишната награда за мир е награда и за стотиците хиляди хора, които през изминалата година демонстрираха срещу политиките на теократичните режими за дискриминация и потисничество на жените“, заяви Райс-Андерсен. Мохамади не е виждала от осем години децата си, които живеят във Франция със съпруга ѝ. Райс-Андерсен заяви, че „се надява“ иранските власти да я освободят. Към момента обаче е малко вероятно активистката да присъства на 1 декември на церемонията по връчването на Нобеловите награди. Иран е на 143-ото място от общо 146 държави в индекса на Световния икономически форум за равенство между половете.
Мохамади е деветнадесетата жена, която печели връчваната от 122 години награда. Призът за мир няколко пъти е присъждан на активисти, лишени от свобода – сред тях и Алес Беляцки от Беларус миналата година (една от правозащитниците от Украйна, Беларус и Русия, получили Нобела за мир), представен от съпругата си на Нобеловата церемония, както и китаеца Лю Сяобо, чийто стол остава празен през 2010 г.
За разлика от другите Нобелови награди, които се определят и обявяват в Стокхолм, основателят Алфред Нобел постановява наградата за мир да се определя и присъжда в Осло от петчленен норвежки Нобелов комитет. Той се назначава от норвежкия парламент. За тазгодишната Нобелова награда за мир имаше списък с малко над 350 номинации – на 259 личности и 92 организации.
През 90-те години на миналия век, като млада студентка по физика, Наргес Мохамади вече се изявява като защитник на равенството и правата на жените. По-късно работи като инженер и като колумнист в различни вестници с реформаторска насоченост. През 2003 г. се свързва с Центъра за защита правата на човека в Техеран. За първи път е арестувана през 2011 г. и осъдена на много години затвор заради усилията си да подпомага лишени от свобода активисти и техните семейства. Две години по-късно, след като е освободена под гаранция, тя се включва в кампания срещу прилагането на смъртното наказание. Това ѝ донася нов арест през 2015 г. и до присъда от допълнителни години зад решетките. В затвора тя започва да се противопоставя на системното използване на изтезания и сексуално насилие от страна на режима срещу политически затворници, особено жени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg