Трифон Попов от Медицинския университет в София е носител на тазгодишната награда „Студент на годината – 2023“. Той получи своето отличие от министър-председателя акад. Николай Денков на официална церемония в аула „Максима“ на УНСС. На нея Националното представителство на студентските съвети (НПСС) отличи за 17-ти път най-успешните и активни студенти на България. Събитието беше под патронажа на акад. Николай Денков.
На събитието присъстваха още министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, както и министрите на иновациите и растежа Милена Стойчева, на електронното управление Александър Йоловски, на околната среда и водите Юлиян Попов, на младежта и спорта Димитър Илиев и на земеделието и храните Кирил Вътев, кметът на София Васил Терзиев, акад. Лъчезар Трайков – председател на Съвета на ректорите, ректори и заместник-ректори на висши училища.
„За да бъдеш студент, който ще успее в живота, не е важно да си вземеш изпитите само с петици и шестици, а и да участваш в различни дейности“, отбеляза в изказването си премиерът.
Той заяви, че половината от Министерския съвет е на събитието, защото от правителството искат да покажат уважение към студентите и Националното представителство на студентските съвети.
Премиерът пожела да види носителят на наградата за студент на годината и като участник в наградите за наука „Питагор“ на МОН. Трифон Попов е студент в V курс, специалност „Медицина“. Стипендиант е на фондацията „Еврика“. Активно се занимава с научни изследвания и проекти, част е от Асоциацията на студентите по медицина в София.
„В тези различни 15 категории ще видим хора, които прославят България – не само у нас, но и извън пределите й“, отбеляза от своя страна председателят на НПСС Ангел Стойков.
„Докторант на годината“ стана младият лекар Теодор Ангелов, който бе отличен от просветния министър проф. Галин Цоков. Ангелов е завършил медицина със „Златен Хипократ“, носител е на множество национални и международни отличия заради своята научна работа в областта на болестите на нервната система и редките болести. Автор и съавтор е на над 30 научни публикации, ръководител и участник е в научни проекти.
„Давам тази награда с гордост и благодарност за Вашия труд, за Вашия принос към науката, за това, че сте насочили усилията си в изследвания, които могат да победят тежки болести и да променят света“, каза проф. Цоков.
Министърът съобщи, че от близо 6500 докторанти във висшите училища около 11 процента са в направлението „Медицина“. „Всички можем да се гордеем, че хиляди млади хора избират да се посветят на нея, защото в основата й е спасяването на човешкия живот“, отбеляза още проф. Цоков.
По думите му наградите в конкурса са признание за постиженията на българските студенти и докторанти, насърчават на тяхната активност и стимулират надграждането на тяхната квалификация. Той отбеляза още, че за 17 години, откакто се провежда конкурса, в него са участвали над 3000 млади хора от българските висши училища, като над 200 от тях имат честта да носят това престижно отличие.
„Високата академична подготовка, която получават нашите студенти и докторанти със сигурност ще допринесе за развитието на държавата и за тяхното лично благополучие“, заяви министър Цоков.
Наградата в категорията „Педагогически науки“ беше връчена на Петър Камбургски от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Призът за „Хуманитарни и социални науки“ получи Антонина Лозанова от УНСС, която е кореспондент на БТА във Видин. Тя е първият българин, носител на престижната награда за млад обещаващ журналист – „Мегалици-Неджелски“, която се връчва от Европейската комисия.
За „Стопански науки“ бе отличен Жак Семизов от Икономическия университет във Варна.
Наградата в „Правни науки“ отиде при Йоанна Ченалова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В „Природни науки, математика и информатика“ призът е за Кристиян Колев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Пресияна Димитрова от Техническия университет във Варна е отличена в категорията „Технически науки“.
Наградата за „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ бе връчена на Благовеста Славчева от Тракийския университет в Стара Загора.
В „Здравеопазване“ призът е за Любомир Гайдарски от Медицинския университет в София.
В категорията „Изкуства“ бе отличен Стефан Хубенов от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив.
Димитър Раев от Националния военен университет „Васил Левски“ си тръгна с наградата за „Сигурност и отбрана“.
Призът в категорията „Спорт“ беше присъдена на Ивет Горанова от Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов, която на Олимпиадата в Токио през 2020 г. спечели златен медал в каратето.
В категорията „Чуждестранен студент в България“ бе отличен Пьотр Герги от Университета за национално и световно стопанство.
„Български студент, обучаващ се в чужбина“ стана Паола Петкова от University of Arts London.
В категорията „Студент – доброволец на годината“ наградата заслужи Недко Боянов от Тракийския университет в Стара Загора.
Тази година кандидатури в конкурса „Студент на годината“ са подадени от 163-ма студенти и докторанти от 35 висши училища. Техните кандидатури са оценени от експертно жури от 22-ма участници.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg