Гл. ас. д-р Надя Илиева
Технически университет – София
Доц. д-р Елена Бояджиева
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Ивалина Маринова
Институт за държавата и правото – БАН
https://doi.org/10.53656/str2024-4-8-dia
Резюме. Постигането на решения относно климатичните промени, енергията и ресурсите е обвързано с очакванията за адекватна подготовка на специалистите по енергетика. В статията са представени резултати от изследване на формираната професионална компетентност при абсолвенти от бакалавърската програма „Отоплителна, вентилационна и климатична техника“ на ТУ – София. За целта е изготвен инструментариум за диагностициране нивото на компетентност в курса по инженерна екология, включващ четири критериални теста за измерване на постиженията. Определени са нивата на формираната компетентност: номинална, функционална, процесуална и цялостно формирана. Новост е включването на автентични задачи от изпита за квалификация на работещите на сероочистващите инсталации в ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Топлофикация – Сливен инж. Ангел Ангелов“ в тестовите задачи на студентите.
Анализът на резултатите показва, че при 28% от учащите професионалната компетентност е изцяло формирана, като те умеят да решават напълно сложни професионални задачи. Базови технически познания и конструктивни инженерни умения притежават 30% от студентите. При 37% от абсолвентите е формирана процесуална компетентност, а 5% имат повърхностни фактологически знания, които не ръководят успешно професионалната дейност.
Ключови думи: професионално образование, професионална компетентност, инженерна екология, околна среда, устойчиво развитие