„Изкуството винаги може да се вплете в останалите предмети, колкото и на някои да не им се вярва“, убеден е Георги Йорданов – учител по рисуване в столичната Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“.
И веднага дава пример как заедно с колегите си преподаватели по природни науки провеждат урок за движението, в който вмъкват запознаване с Витрувианския човек на Леонардо да Винчи. „Направихме връзка с анатомията, движението на мускулите, прехвърлихме се и към пропорциите в математиката“, обяснява Йорданов. Добавя, че този различен урок е приковал вниманието на учениците, а използването на подобен подход в преподаването е много полезен за тях, тъй като те успяват да схванат света около нас като цялост, да открият връзките между отделните предмети и свързаността между науките. Подобна интердисциплинарност подпомага и компетентностния подход в обучението и изграждането на умения да се вижда „голямата картина“, да се прилагат знания от една област за решаването на задачи и проблеми в друга.
„Винаги съм бил привърженик на това. По този начин учениците свързват изучаваното с много различни предмети, научават се да виждат даден проблем от различни аспекти. Защото сухото преподаване и сухите теореми и закони в много по-голяма степен се забравят. Да, изисква повече работа от учителя, но пък резултатите си заслужават. Супер е, че колегите ме поканиха да направим нещо заедно“, отбелязва още събеседникът ни. Затова и продължава да разучава как могат да се използват още по-пълноценно възможностите на открития в края на миналата година иновативен STEM център в гимназията. „Животът не е разделен на математика, физика, химия…, а е доста по-сложна картина, която можеш да обхванеш и разбереш чрез познания от отделните науки. За мен трябва да се учи именно чрез свързване на предметите“, категоричен е той.
Четете повече в бр. 17 – 18, 24 април – 8 май 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg